Alergie - problém, na ktorý sa dá vyzrieť!
Alergie sú tak bežné, že sa stali súčasťou našich životov. Čo je v skutočnosti alergia a ako vzniká? Dajú sa riešiť jej príčiny, nie však len následky? Môžeme minimalizovať jej prejavy? To všetko sa dozviete v dnešnom článku.
Čo je to alergia?
Alergia je reakcia nášho imunitného systému. Jednou z úloh imunitného systému (IS) je ničenie škodlivých látok v tele. Keď imunitný systém reaguje na látky, ktoré sú bežne neškodné, hovoríme o alergickej reakcii.
Ako vzniká alergia?
Keď sa človek prvý raz stretne s nejakým alergénom, obvykle sa u neho žiadna reakcia neobjaví. Imunitnému systému trvá nejaký čas, než si na alergén vytvorí citlivosť. V momente, kedy sa IS naučí bezpečne poznávať alergén, začne pri kontakte s ním automaticky vytvárať protilátky zo skupiny imunoglobulínu E (IgE) a v tomto momente vzniká alergia. Nárast citlivosti imunitného systému na alergén sa odborne nazýva senzibilácia.
Alergie môžeme rozdeliť na sezónne (napríklad senná nádcha) a chronické, medzi ktoré patria napríklad potravinové intolerancie. Na toto ochorenie sa ďalej viažu ďalšie, a to napríklad ekzémy, senné nádchy, žihľavka a astma.
Aké sú prejavy alergie?
Množstvo prejavov alergií je veľmi široké. Od podráždenia a nádchy cez zápaly a v krajnom prípade anafylaktický šok, ktorý môže končiť aj smrťou.
Alergia má mnoho prejavov podľa typu alergénu, medzi tie najčastejšie prejavy patrí:
Prach a pele: |
Potraviny: | Bodnutie hmyzom: | Lieky: |
|
|
|
|
Anafylaxia - najťažšia forma alergickej reakcie
Pri anafylaktickom šoku je nutné navštíviť lekára, pretože tento stav môže byť zdravie ohrozujúci. Táto reakcia sa môže prejaviť minúty ale aj hodiny po kontakte s alergénom. Jeho príznaky sú:
- návaly tepla a svrbenie
- problémy s dýchaním
- pískanie v ušiach
- opuchy
- nízky krvný tlak
- zmeny srdcovej frekvencie
- závraty a mndloby
- strata vedomia
Aké sú vlastne príčiny alergií?
Sú to alergény. K alergickej reakcii dôjde keď sa alergén vstupujúci do nášho organizmu naviaže na protilátku vytvorenú našim imunitným systémom - mumoglobulín E (IgE). V tomto momente sú uvoľnené špecifické chemické zlúčeniny, ktoré vyvolávajú samotné príznaky alergických reakcií. Jednou z týchto zlúčenín je Histamín. Ten spôsobuje napnutie svalov v dýchacích cestách a stenách krvných ciev. Taktiež spôsobuje zvýšenie produkcie nosného hlienu za účelom odstránenia alergénu z dýchacích ciest.
Čo sú najčastejšie alergény?
Potenciálnym alergénom môže byť takmer čokoľvek. Možno najzaujímavejšia alergia je tá na vlastné spermie, vodu alebo nízke teploty.
Šesť najčastejších alergénov medzi potravinami:
- mlieko a mliečne výrobky
- arašidy
- ryby
- morské plody
- pšenica
- sója
Ostatné významné alergény:
- srsť
- prach
- plesne
- rastlinné pele
- kovy
Konvenčná symtomatická lliečba alergií
Konvečná liečba alergií sa sústreďuje len na zmiernenie, alebo zastavenie prejavov alergií, nie však na ich príčin. Antihistaminiká, kortikosteroidy - to je v súčasnosti základ boja s touto imunitnou dysbalanciou. Medzi pokročilejšie nástroje potom patrí napríklad imunoterapia, kedy sa postupným zvyšovaním množstva alergénu v tele otupí imunitný systém, ktorý potom už nereaguje prehnane.
Nebolo by lepšie zamerať sa na príčiny, než na následky?
Alergia je jedným z najčastejších chronických ochorení na svete. Je dôsledkom zlého nastavenia vášho imunitného systému. Imunitný systém je tvorený veľmi komplexnou sieťou buniek a orgánov. Prečo sa teda nezamerať naň a na príčiny našich ťažkostí.
Orgány zapojené do imunitného systému sa nazývajú lymfoindné orgány. Ovplyvňujú rast a uvoľňovanie špecifických bielych krviniek nazývaných lymfocity a tie syntetizjú proteíny - imunoglobulíny, ktoré sú práve tými látkami, ktoré sa v nesprávnej miere aktivujú pri alergických reakciách.
Alergie sa môžu prejaviť u kohokoľvek, bez ohľadu na vek alebo pohlavie. Možu sa tiež vrátiť po mnohých rokoch kľudového obdobia, takzvanej remisie.
Je pravda, že bývajú častejšie u detí, ale aj dospelá populácia je zasiahnutá stále zvyšujúcimi sa počtami prípadov.
Na vine je či už celkový nezdravý štýl života, tak aj nadmiera stresu a toxínov, alebo zhoršujúce sa životné prostredie. Náš imunitný systém je na jednu stranu stále bombardovaný podnetmi, a zároveň nemá priestor k správnej kalibrácií.
Prírodná podpora nielen pri alergiách
Nádejnou látkou v boji proti alergickým reakciám sa podľa štúdií ukázal napríklad Bromelaín obsiahnutý v ananáse. Tento enzým je prírodným liekom na opuchy a zápaly. Vďaka svojim protizápalovým a antialergickým vlastnostiam znižuje senzibilizáciu organizmu. Ďalším železom v ohni je Quercetin, obsiahnutý v bobuliach a hrozne, brokolici, zelenom čaji, paprike a napríklad aj v červenom víne. Ten vďaka svojim antioxidačným a protizápalovým schopnostiam pomáha imunitnému systému s radou optimalizácií a oblasti jeho reakcií. Naviac slúži ako inhibitor histamínu. Na jeho vlastnosti poukázala aj štúdie českých vedcov. Významnou podporou imunitného systému je tiež vitamín C. Ten zároveň slúži ako prírodné antihistamínikum, antioxidant a bojuje proti zápalom. Pozor ale, pokiaľ trpíte priamo alergiou na vitamín C, v takom prípade sa mu, samozrejme, musíte vyhnúť.
Pre zdravie imunitného systému je dôležitá kondícia čriev. A preto probiotika, živé kultúry, alebo fermentované potraviny typu Kimchi, by rozhodne nemali chýbať v našom jedálničku. Dobré výsledky v boji s alergiou má tiež spirulina, ktorá má celkový pozitívny vplyv na náš tráviaci trakt. Samostatnou kategóriou, ktorá sa teraz opäť dostáva do hľadáčika vedcov je med a včelie produkty všeobecne. Tie majú blahodárny a komplexný vplyv na naše zdravie a imunitu. Viac informácií o mede vám prinesieme v už pripravovanom článku.
Sú tu aj ďalšie triky, ako bojovať s určitými alergiami. Okrem starostlivosti o zdravie vašich čriev a starostlivosti o váš imunitný systém môže pomôcť napríklad nosenie okuliarov, ktoré mechanickou cestou zabraňujä usadzovaniu alergénov (pokiaľ ste alergickí na plyny) v citlivých oblastiach okolo očí. Voľte však okuliare číre, nie slnečné, aby sa neznižovala dávka vitamínu D, ktorú môžete zo slnka zadarmo čerpať každý deň. Slnko je náš najlepší lekár (pokiaľ naň nemáte alergiu, áno, aj to sa stáva). Dobré je tiež po návrate z vonku, obzvlášť v jarnom období plnom poletujúceho peľu si dopriať sprchu a starostlivo zo seba peľ zmyť. A potom sa prezliecť do čistého oblečenia. Uvidíte, ako sa vám uľaví. V domácom prostredí potom môže pomôcť aj čistička vzduchu, ktorá znižuje množstvo peľov a prachu v našich domovoch prírodné čistiace prostriedky, ktoré nedráždia našu pokožku a prírodné pracie prostriedky, ktoré znižujú množstvo chémie, ktorá sa nám do tela dostáva skrz naše oblečenie. Ďalším významným krokom k rovnováhe vo vašom imunitnom systéme môže byť vynechanie potravín obsahujúcich lepok, a zdržanlivá konzumácia alkoholu a kávy.
Na záver je potrebné povedať, že alergie sú veľmi širokým súborom problémov s ešte väčším počtom ich príčin, tak existujú jednoduché triky, ako nášmu imunitnému systému pomôcť a znížiť tak jeho prehnané reakcie. Je potrebné tieto postupy skúšať a hľadať najlepšiu individuálnu cestu, ktorá tu však je a postupne sa tak dopracovať k nastoleniu rovnováhy v našom tele, ktorá nám prinesie uľavujúce výsledky.
alergik Matěj Veselý
Zdroje:
- Allergy facts. (2018).
https://acaai.org/news/facts-statistics/allergies - Allergy facts and figures. (n.d.).
http://www.aafa.org/page/allergy-facts.aspx - Allergy symptoms. (n.d.).
https://acaai.org/allergies/symptoms - Allergy treatment. (2018).
https://www.aafa.org/allergy-treatments/ - FDA alerts patients and health care professionals of EpiPen auto-injector errors related to device malfunctions and user administration. (2020).
https://www.fda.gov/drugs/drug-safety-and-availability/fda-alerts-patients-and-health-care-professionals-epipen-auto-injector-errors-related-device - Food allergies. (2020).
https://www.cdc.gov/healthyschools/foodallergies/index.htm - Important safety information on the EpiPen and EpiPen Jr auto-injectors and their authorized generic versions. (2020).
https://www.fda.gov/media/136389/download - Loo, E. X. L., et al. (2017). Associations between caesarean delivery and allergic outcomes: Results from the GUSTO study.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5505471/ - Simons, F. E. R. (2009). Anaphylaxis: Recent advances in assessment and treatment.
http://www.jacionline.org/article/S0091-6749%2809%2901267-6/fulltext - Types of allergies. (2015).
https://www.aafa.org/types-of-allergies/ - van Ree, R., et al. (2014). Allergic sensitization: Host-immune factors.
https://ctajournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/2045-7022-4-12 - Yoshihisa, Y., & Shimizu, T. (2012). Metal allergy and systemic contact dermatitis: An overview.
http://www.hindawi.com/journals/drp/2012/749561/df - University of Rochester, https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=85&contentid=P0003
- Medical News Today, https://www.medicalnewstoday.com/articles/323276#quercetin
- Bromelain. (2017, 24. září)
https://nccih.nih.gov/health/bromelain - Butterbur. (2017, 24. září)
https://nccih.nih.gov/health/butterbur - Guo, R., Pittler, MH, & Ernst, E. (2007, prosinec). Rostlinné léky pro léčbu alergické rýmy: Systematický přehled [Abstrakt]. Annals of Allergy, Astma & Immunology ,
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18219828 - Hattori, M., Mizuguchi, H., Baba, Y., Ono, S., Nakano, T., Zhang, Q., ... Fukui, H. (2013, únor). Quercetin inhibuje transkripční up-regulaci histaminového H1 receptoru potlačením signální dráhy proteinové kinázy C-δ / extracelulární signální dráhy kinázy / poly (ADP-ribóza) polymerasy-1 v HeLa buňkách [Abstrakt]. International Immunopharmacology , 15 (2), 232–239
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23333628 - Muž, LX (2009, červen). Doplňková a alternativní medicína pro alergickou rýmu [Abstrakt]. Aktuální stanovisko v oboru Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku , 17 (3), 226–231
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19262383 - Mlček, J., Juríková, T., Skrovankova, S., & Sochor, J. (2016, květen). Kvercetin a jeho antialergická imunitní odpověď [Abstrakt]. Molecules , 21 (5), E623
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27187333 - Park, HH, Lee, S., Son, HY, Park, SB, Kim, MS, Choi, EJ, ... Kim, SH (2008, říjen). Flavonoidy inhibují uvolňování histaminu a expresi prozánětlivých cytokinů ve žírných buňkách [Abstrakt]. Archives of Pharmacal Research , 31 (10), 1303–1311
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18958421 - Quercetin. (2018, 5. října)
https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/quercetin - Rogerio, AP, Kanashiro, A., Fontanari, C., da Silva, EV, Lucisano-Valim, YM, Soares, EG a Faccioli, LH (2007, říjen). Protizánětlivá aktivita quercetinu a isoquercitrinu u experimentálního myšího alergického astmatu [Abstrakt]. Inflammation Research , 56 (10), 402–408
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18026696 - Stručný přehled sezónních alergií. (2017, 24. září)
https://nccih.nih.gov/health/allergies/seasonal - Secor, Jr, ER, Szczepánek, SM, Castater, CA, Adami, AJ, Matson, AP, Rafti, ET, ... Silbart, LK (2013, 5. prosince). Bromelain inhibuje alergickou senzibilizaci a myší astma prostřednictvím modulace dendritických buněk. Komplementární a alternativní medicína založená na důkazech , 2013
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3870104/ - Thornhill, SM, & Kelly, A.-M. (2000). Přirozená léčba celoroční alergické rýmy. Recenze alternativní medicíny , 5 (5), 448–454
http://www.altmedrev.com/archive/publications/5/5/448.pdf - Vollbracht, C., Raithel, M., Krick, B., Kraft, K., & Hagel, AF (2018, 27. června). Intravenózní vitamín C v léčbě alergií: Průběžná analýza podskupiny dlouhodobé observační studie. Journal of International Medical Research
http://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0300060518777044