Pomôžte nám! S jarným upratovaním skladu! Viac: ZDE

Chlorella - čo obsahuje a aké sú jej účinky?

Chlorella je druh zelenej mikroskopickej jednobunkovej riasy, ktorá sa vyskytuje v zhlukoch alebo jednotlivo v slanej aj sladkej vode. Na Zemi žije viac ako 30 miliónov rokov a bola to prvá najjednoduchšia forma života so skutočným jadrom. Za priaznivých podmienok k rastu so silným slnečným svetlom, čistou vodou a vzduchom sa chlorella reprodukuje bunkovým delením rýchlosťou 4 nových buniek za každých 17-24 hod. Existuje niekoľko druhov chlorelly, ale Chlorella vulgaris je jedna z najpoužívanejších. Je to typická superpotravina, ktorá pochádza z Tchaj-wanu a Japonska. Je bohatá na fytonutrienty, vrátane aminokyselín, chlorofylu, beta-karoténu, draslíku, fosforu, biotínu, horčíku a vitamínu B. Zelená farba riasy je daná vysokou koncentráciou chlorofylu. 

Čo je chlorofyl?

Chlorofyl je pigment rozpustný v tukoch, ktorý dáva rastlinám ich typickú farbu. V našej strave je chlorofyl dôležitý, pretože čistí krv, bráni rastu nepriateľských baktérií (kvasinky a huby) a aktivuje dôležité enzýmy. Naviac je silne protizápalový. Súčasťou jedálnička by mal byť u osôb s autoimunitnými ochoreniami ako je roztrúsená skleróza, diabetes 1. typu alebo zápal štítnej žľazy. Chlorofyl je naviac bohatý zdroj horčíka, ktorého funkcie zahrňujú stovky enzymatických pochodov v tele.

700-amn6drzryku34791-chlorella-infografika-brainmarket-sk

Chlorella je skutočne výborná rastlinná potravina. Všetky jej zložky pracujú synergicky v dokonalej rovnováhe a vytvárajú skutočne plnohodnotné jedlo. Živiny, ktoré Chlorella obsahuje sú obalené tuhou bunkovou stenou, ktorá je nestráviteľná tráviacim systémom. Vnútorné živiny preto musia byť z riasy extrahované, aby telo dokázalo živiny využiť. 

Chlorella obsahuje

 • 16 vitamínov a 8 minerálov (plus dôležité stopové prvky a minerály).
 • 19 aminokyselín (vrátane 9 esenciálnych).
 • Najvyššiu koncentráciu kyseliny nukleovej.
 • Najbohatší známy zdroj chlorofylu.
 • Vysoko stráviteľnú kompletnú bielkovinu.
 • Esenciálne mastné kyseliny - omega-3 a omega-6.
 • Ďalšie enzýmy, polysacharidy a steroly.
 • Beta karotén.

Z 65% percent je chlorella tvorená bielkovinami (1 čajová lyžička obsahuje cca 3g bielkovín) a na rozdiel od väčšiny rastlinných potravín obsahuje všetkých deväť esenciálnych aminokyselín. Je tiež bohatá na omega-3 mastné kyseliny, vitamín C, vitamín B-12 a antioxidanty. Z minerálov obsahuje predovšetkým horčík, meď, zinok, draslík a vápnik. Pre vegánov je to nenahraditeľná potravina, pretože sa jedná o bohatý zdroj železa. Jedna čajová lyžička obsahuje takmer 75% doporučenej dennej dávky. 

zdravotni-tvrzeni-chlorella-infografika-brainmarket-sk

Štúdie preukázali, že chlorella prospieva celému telu tým, že podporuje zdravé hormonálne funkcie, podporuje kardiovaskulárne zdravie, znižuje krvný tlak a chloesterol a je účinná pri detoxikácií nášho tela. Naviac sa hovorí o účinkoch odvádzať z tela ťažké kovy ako je ortuť alebo kadmium. 

Prínosy zaradenia chlorelly do jedálnička

 • Pomáha vylučovať ťažké kovy z tela.
 • Podporuje znižovať krvný tlak.
 • Potlačuje zápalové procesy v tele.
 • Podporuje zdravie mozgu.
 • Stimuluje imunitný systém a bojuje proti infekciám.
 • Znižuje hladinu cholesterolu.

Chlorella je výborná potravina pre vegetariánov a vegánov, obsahuje okrem minerálov aj často deficitný vitamín B12. A práve chlorella je jedna z mála potravín, ktorá dokáže v dostatočnom množstve pokryť denné odporúčané množstvo. 

 

Veronika Halusková

 

 Ak ste v článku zaznamenali chybu alebo preklep, dajte nám, prosím, vedieť na mail korektura@brainmarket.sk. Ďakujeme!

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie