NOVINKA! BrainMax Pure HHC & CBD ! Více: ZDE
Vyzkoušejte zdravé snídaně v podobě granoly ZDE
NOVINKA: BrainMax Pure protein cookies ! Více: ZDE

Kúzlo bylinných tinktúr

Čo sú tinktúry a ako sa vyrábajú?

Tinktúry sú koncentrované bylinné extrakty vyrobené namočením čerstvých alebo sušených bylín, a iných častí rastliny, do alkoholu. Alkohol sa používa na "rozbitie" bunkovej steny rastliny, čo umožňuje uvoľňovanie biologicky aktívnych zlúčenín. Tinktúry sú jedným z mnohých spôsobov, ako využiť aktívne zlúčeniny z bylín vnútorne. Oproti iným možnostiam sú tinktúry vysoko vstrebateľné, koncentrované a majú dlhú trvanlivosť, ak sa uchovávajú v tme. Tieto vlastnosti z tinktúr robia jednoduchý a efektívny spôsob, ako si vziať z bylín to najcennejšie.

Kde sa vzali tinktúry?

Už starovekí Egypťania namáčali byliny do alkoholu, aby vytvárali prvé tinktúry. V roku 1025 vyšiel časopis Al-Qanoon fi al Tibb (Kánon medicíny), ktorý vysvetľuje mnoho lekárskych tém vrátane bylinných tinktúr. To bol základ pre výučbu medicíny na Západe od 12. do 17. storočia, vďaka čomu boli tieto objavy liečebného použitia destilovaného alkoholu zakorenené v západnej medicíne.

Teraz tinktúry opäť získavajú na popularite, pretože stále viac ľudí má povedomie o bylinnej medicíne a tradičných spôsoboch jej prípravy. V obchodoch so zdravou výživou môžete nájsť širokú škálu tinktúr a bylinných výťažkov. Tinktúry sú skvelou voľbou pre tých, ktorí vedú rušný životný štýl a nemajú čas denne pripravovať bylinné čaje, ktoré sú potrebné piť určite viac, aby sme pocítili ich liečivé účinky. Tinktúry sú tiež vhodné na cestovanie. Tinktúry sú koncentrované, takže dávky sú malé a dajú sa zriediť vodou v prípade, že by vám nechutili. Akonáhle sú vyrobené, nevyžadujú žiadne špeciálne zaobchádzanie a ak nebudú vystavené priamemu slnku, majú veľmi dlhú trvanlivosť. Dnes sú tinktúry výborným riešením ako získať liečivé vlastnosti z bylín, s ktorými by sme sa v Európe len ťažko stretli. Môžeme tak využiť kúzlo rastlín z najrôznejších kútov sveta a nájsť si medzi nimi svojich favoritov.

tinktury SK

dnešnom článku si predstavíme byliny, ktoré jednak môžeme nájsť vo forme tinktúr pod našou vlastnou značkou Brainmax Pure, kde sme sa sústredili predovšetkým na kvalitu obsiahnutých rastlín, ale aj na kvalitu ich spracovania. Vysvetlíme si ich prínosy pre zdravie, ktoré sú skutočne fascinujúce a tiež niečo o ich pôvode.

Americký ženšen

Americký ženšen je trváca rastlina s mohutným koreňom, ktorá pochádza zo Severnej Ameriky. Pôvodnými obyvateľmi bol ženšen používaný na liečbu bolestí hlavy, horúčky, zažívacích ťažkostí a neplodnosti. Sušená aj čerstvá forma ženšenu sa používa na zlepšenie fyzického výkonu, sily, vytrvalosti a ako podporná liečba diabetu. Podobne ako kórejský ženšen, môže americký ženšen stimulovať tvorbu energie a posilniť ako fyzickú tak i psychickú výkonnosť. Aj preto radíme americký ženšen medzi adaptogény. Adaptogény sú skupiny rastlín, ktoré dokážu náš organizmus podporiť v čase fyzického i psychického stresu a pomáhajú nám jemu čeliť. Je to dané podmienkami, v ktorých tieto rastliny žijú. Často sú vystavené nepriaznivým klimatickým podmienkam a pravdepodobne z toho aj pramení ich liečivá sila pre ľudské telo. O ženšenu sa tiež hovorí v súvislosti s posilnením imunitného systému a udržanie hladiny krvného cukru v norme.

 • pomáha udržovať hladinu cukru v krvi
 • podporuje duševnú aj fyzickú silu
 • pôsobí proti stresu a úzkostiam

Fenugreek - Senovka grécka

Senovka gréckaako sa nazýva Fenugreek česky, je pôvodom z južnej Európy, západnej Ázie a Stredomoria, kde má dlhú históriu v používaní ako funkčná potravina. Samotné semená majú výraznú vôňu a horkú chuť. Tieto drobné, jantárovo sfarbené semienka sú nabité živinami nevyhnutnými pre telo a vlastnosťami, ktoré pomáhajú zvládať rad bežných ochorení. Štúdiami je potvrdené, že Fenugreek má schopnosť pozitívne ovplyvňovať hladinu cukru v krvi. Metaanalýza z roku 2020, dospela k záveru, že suplementácia znižuje škodlivý LDL cholesterol.1 Okrem toho je Fenugreek veľmi často používaná bylina u dojčiacich matiek, pretože zvyšuje produkciu materského mlieka. 

 • optimalizácia krvného cukru
 • u dojčiacich žien zvýšenie materského mlieka
 • zlepšenie libida
 • napomáha tráveniu
 • zmiernenie bolesti pri menštruácií

eukalyptus_infografika_brainmarket_sk (1)

Cola Nut - Cola orech

Cola Nut je pôvodom zo západnej Afriky. Stromy produkujú ovocie v tvare hviezdy a každý plod obsahuje dva až päť orechov. Veľkosťou je podobný gaštanu a je plný kofeínu, takže zvyšuje energiu. Cola orechy majú stimulačné vlastnosti a zvyšujú srdcovú frekvenciu. Tým, že stimuluje srdcovú frekvenciu a zvyšuje cirkuláciu krvi, pomáha cola orech v okysličovanie určitých častí tela, vrátane kože, orgánov a dokonca aj mozgu. To je dôvod prečo cola orechy poznáme predovšetkým pre posilnenie kognitívnych funkcií.

Kola orechy boli po tisíce rokov konzumované domorodými kmeňmi a to nielen pri obradoch, ale aj pri liečbe zažívacích ťažkostí. Aktívne zložky orecha zlepšujú trávenie a príjem živín z potravy. Zároveň pôsobí proti zápche, nadúvanie a kŕčoch v žalúdku. Korene a stonky stromu majú prchavé zlúčeniny, ktoré môžu zabrániť niektorým bakteriálnym infekciám v ľudskom tele.

Orech sa tiež používa na liečbu migrény. A opäť to má na starosti kofeín, ktorý sa už dlho používa ako prírodný prostriedok k rýchlej úľave od bolestí hlavy a migrény. Funguje tak, že sťahuje krvné cievy v mozgu, čo môže znížiť prietok krvi a tým aj bolesť.

 • prírodný stimulant
 • podporuje kognitívne vlastnosti
 • účinný proti bolesti hlavy
 • pôsobí proti zápche, nadúvaniu a kŕčom v žalúdku 

Ginkgo leaf - listy Ginkgo Biloby

Gingko biloba alebo aj po slovensky Ginko dvojlaločné je strom pôvodom z Číny, ktorý sa pestuje tisíce rokov. Pretože je to jediný člen rádu rastlín, ktorý prežil, hovorí sa mu tiež živá fosília. Zatiaľ čo jeho listy a semená sa používajú v tradičnej čínskej medicíne, moderné výskumy sa zameriavajú skôr na extrakty, ktoré sa vyrába z listov.

Gingo biloba obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ktoré sú pre náš organizmus nevyhnutné a o to viac v dnešnej dobe. Antioxidanty pomáhajú chrániť naše bunky pred pôsobením voľných radikálov, ktorý nastáva vplyvom prostredia, v ktorom žijeme. Voľné radikály sú vysoko reaktívne častice, ktoré sa v tele produkujú počas normálnych metabolických funkciách, ako je premena potravy na energiu alebo detoxikácie. Voľné radikály môžu vznikať aj z priemyselne spracovaných potravín, znečisteného ovzdušia alebo z nedostatku spánku. Príčin môže byť veľa a súhrnne ich nazývame oxidačný stres. Oxidačný stres má tendenciu poškodzovať zdravé tkanivá, čo prispieva k urýchleniu starnutia a rozvoju najrôznejších ochorení.

ginkgo SK

Najvýraznejšie pôsobenie Ginkgo biloby je schopnosť zvyšovať prietok krvi do rôznych častí tela, vrátane končatín a mozgu. Štúdia dokonca potvrdila, že u osôb so srdcovými chorobami, ktorí užívali extrakt z Ginkgo biloby, preukázala okamžité zvýšenie prietoku krvi do rôznych častí tela. Až o 12% bola zvýšená hladina oxidu dusnatého. Zlúčenina, ktorá je zodpovedná za roztiahnutie ciev.2 Ginkgo biloba tak podporuje funkcie mozgu, vrátane koncentrácie a pamäti. 

 • podporuje funkcie mozgu
 • podporuje obehový systém
 • vysoký obsah antioxidantov

Olive leaf - Olivové listy

O olivovom oleji a jeho pozitívnych prínosoch pre zdravie, asi vieme. Avšak existuje ešte menej známy produkt Olivovníka a tým je extrakt z olivových listov. Ten je v Stredomorí veľmi známa súčasť liekov. Olivové listy obsahujú totiž značné množstvo polyfenolov, ako je oleacein a oleuropein. Listy olivovníka dokonca majú väčšiu koncentráciu oleuropeinu ako samotné olivy. Táto látka posilňuje imunitný systém, má antioxidačné vlastnosti a pomáha znižovať krvný tlak. Dokazuje to štúdia z roku 2017.3 Nižší krvný tlak znižuje riziko kardiovaskulárnych príhod, ako je srdcový infarkt alebo mŕtvica. Bola to malá štúdia vykonávaná iba na mužoch, ale jej výsledky stačili na to, aby sa vo výskumoch pokračovalo.

Ďalšou prospešnou zlúčeninou obsiahnutou v extrakte z olivových listov je kyselina oleanolová. Štúdia z roku 2006 uvádza, že táto kyselina interaguje so žlčovými kyselinami spôsobom, ktorý zvyšuje činnosť metabolizmu a produkciu štítnej žľazy, čo vedie ku zvýšeniu energie.

 • veľké množstvo antioxidantov
 • znižuje krvný tlak
 • posilňuje imunitný systém
 • prospešný pre kardiovaskulárny systém
 • zvyšuje energiu

Yucca - Maniok

Koreň Yucca je v našich zemepisných šírkach menej známy. Možno ho ale poznáte pod názvom Maniok. Yucca v podstate označuje veľký rod, ktorý obsahuje viac ako 40 vytrvalých kríkov a stromov, ktoré majú pôvod v Južnej Amerike. Maniok býva často porovnávaný so zemiakmi alebo sladké zemiaky a štruktúrou ľahko pripomína tekvicu. Koreň Yuccy je časťou, kde sa nachádza najviac živín. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov pomáha neutralizovať voľné radikály. Antioxidanty zabraňujú poškodeniu našich buniek. Yucca posilňuje imunitný systém, podporuje zdravie pokožky a zmierňuje príznaky artritídy. Okrem toho má Yucca nízky glykemický index (46). Pre naše porovnanie, zemiaky majú glykemický index 78. Z toho vyplýva, že maniok je vhodná potravina aj pre diabetikov. Vo forme tinktúry sa ale ničoho takého nemusíme obávať. Tinktúry majú obrovskú výhodu, že z nich môžeme ťažiť len ich aktívne látky.

Yucca má výborný nutriční profil. Nielen že obsahuje veľké množstvo vitamínu B a C, ale je tiež bohatá na draslík, ktorý je dôležitý k produkcií energie a tiež má Yucca blahodarný vplyv na ochranu našich buniek, pretože obsahuje resveratrol. Perličkou na záver je tiež obsah cholínu. Látky, ktorá pozitívne pôsobí na mozog, vrátane pamäti a koncentrácie.

 • posilňuje imunitný systém
 • vysoký obsah antioxidantov
 • obsahuje cholín, ktorý podporuje pamäť
 • nízky glykemický index

Wormwood herb - Palina

Wormwood herb nám sám o sebe asi moc nepovie, ale určite ho poznáme pod názvom Palina. Palina pochádza z Európy, aj keď sa mu darí aj v iných klimatických podmienkach, ktoré ponúka Ázia, Afrika i južná Amerika. Má charakteristické zeleno šedej listy a slovné spojenia "horký ako palina" na neho skutočne sedí. Palina je naozaj veľmi horký, avšak je to jedna z najúčinnejších rastlín, ktoré môžeme použiť pri tráviacich ťažkostiach. Rastlina bola liečivo používané po tisíce rokov. Záznamy jej užívania siahajú až do Rímskej ríši aj počas čínskej dynastie Han. Medzi tradičné použitia patrí liečba malárie, podpora rastu vlasov, na odstránenie parazitov z črevného traktu a pri nevoľnosti. V súčasnej dobe dokonca prebiehajú výskumy, ktoré majú potvrdiť, či môže pomôcť pri Crohnovej chorobe.

 • bojuje proti baktériám a črevným parazitom
 • má antimikrobiálne a protiplesňové vlastnosti
 • pozitívne ovplyvňuje činnosť žlčníka a pečene
 • vhodný pri príznakoch predmenštruačného syndrómu

pelynek_infografika_brainmarket_sk

Triphala

Triphala je v ajurvédskej medicíne spojenie troch bylín, ktoré sa používajú od staroveku. Je považovaná za zmes bylín, ktoré majú viacúčelové využitie. Ajurvéda dokonca verí, že Triphala podporuje dlhovekosť.

Prvá z troch bylín je Amla, čiže indický egreš. Ide o jeden z najstarších plodov, ktoré v Indii nájdeme. Bobule majú kyslú, výraznú chuť a v Ajurvéde sa používa na liečbu zápchy. Druhou bylinou je Bibhitaki (Terminalia bellirica). Strom, ktorý rastie v juhovýchodnej Ázii a používa sa na liečbu bežných bakteriálnych a vírusových infekcií. Predovšetkým je vedecky skúmaná kvôli svojim protizápalovým vlastnostiam. V jednej štúdii sa podávalo 500 mg bibhitaki a podstatne to znížilo hladinu kyseliny močovej u pacientov s dnou.4 Dna je ochorenie, kedy sa v tele hromadí kyselina močová. Bibhitaki sa tiež bežne používa v ajurvédskej medicíne k liečbe cukrovky a k regulácií cukru v krviJe to preto, že Bibhitaki má vysoký obsah kyseliny gallovej a kyseliny ellagovej. Dvoch fytochemikálií, ktoré majú priaznivé účinky na hladinu cukru v krvi, citlivosti na inzulín a telesnú hmotnosť.5

 • liečba zápalu močových ciest
 • detoxikácia tela
 • liečba infekcie
 • podpora a regenerácia organizmu
 • pomáha pri strese
 • podporuje trávenie

Poslednou rastlinou silného tria je Haritaki latinsky Terminalia chebula. Haritaki je liečivý strom, ktorý rastie po celom Strednom východe, Indii, Číne a Thajsku. V Ajurvéde je označovaný za "kráľa liekov". Haritaki má antioxidačné vlastnosti a odpradávna je používaný ako liek pri astme, ochorení srdca, žalúdočných vredov a zápalov žalúdka.

St.John's wort - Ľubovník bodkovaný

Ľubovník bodkovaný u nás už veľa ľudí pozná. Ide o bylinu s jasne žltými kvetmi, ktorá má liečivé vlastnosti a to najmä pri chorobe pečene, žlčníka, žalúdočných vredoch a zápalu močových ciest. Jednou z najdôležitejších vlastností je schopnosť mierniť stres, úzkosti, problémy so spánkom a apatiu. Obsahuje totiž flavonoly a xantíny, čo sú látky, o ktorých sa zistilo, že majú antidepresívne vlastnosti. Hypericín a hyperforin boli jedny z prvých zlúčenín, ktoré boli identifikované a uvedené ako aktívna zložka zodpovedná za liečivé účinky ľubovníka. Okrem hypericínu a hyperforinu obsahuje ľubovník bodkovaný mnoho flavonoidov, ako je rutín, kvercetín a luteín. Okrem iného sa zistilo, že Ľubovník je aktívna proti rade mikroorganizmov, aj keď jej najsilnejšie účinky sú proti vírusom. Ľubovník by nemal byť používaný spolu s antidepresívami, pretože s nimi môže byť v kontraindikácií.

 • mierni stres a úzkosti
 • podporuje spánok
 • podpora pri ochorení pečene a žalúdočných vredov
 • účinná proti vírusom

Schizandra - Klanopraška čínska

Schizandra je bobuľovité ovocie pochádzajúce zo severovýchodnej Číny a častí Ruska. Ide o významný adaptogén. V tradičnej čínskej medicíne bola schisandra používaná na podporu rovnováhy medzi jin a jang. Hovorí sa, že pomáha "upokojiť srdce a ducha" a má pozitívne účinky na mozog, obličky, pečeň a pľúca. Schizandra je asi najznámejšia ako podpora zdravia pečene a taktiež môže pomôcť s únavou nadobličiek. Navyše sa jedná o tonikum, ktoré podporuje funkcie mozgu (vrátane koncentrácie, pamäte a duševnej energie). Ďalej podporuje trávenie, hormonálnu rovnováhu a vyživuje pokožku. Používa sa k celkovej vitalite organizmu, spomalenie procesu starnutia, zvýšenie energie, pri únave a na posilnenie libida.

 • znižuje únavu
 • zvyšuje fyzický výkon a podporuje vytrvalosť
 • znižuje hladinu stresových hormónov v krvi
 • podporuje funkcie mozgu
 • posilňuje libido
 • podporuje trávenie
 • optimalizuje hormonálnu rovnováhu

Astragalus - Kozinec blanitý

Tiež Astragalus obsahuje saponíny, flavonoidy a polysacharidy. Saponíny majú schopnosť znižovať hladinu cholesterolu. Astragalus má tiež schopnosť posilňovať imunitný systém. Tento efekt spočíva v tom, že účinné látky obsiahnuté v rastline astragalany, stimulujú bunky imunitného systému k produkcii látok známych ako interferóny. Ďalej Astragalus obsahuje flavonoidy, čo sú antioxidanty, ktoré pomáhajú neutralizovať pôsobenie voľných radikálov.

 • znižuje stres
 • pomáha pri poruchách spánku
 • posilňuje imunitný systém
 • znižuje hladinu cholesterolu

Saw palmetto - Sereonoa plazivá

Sereonoa plazivá je slovenský názov pre druh palmy, ktorá pochádza zo Severnej Ameriky. Sú to extrémne vytrvalé rastlina, ktoré sa môžu dožívať až 700 rokov. Najcennejšie na tejto rastline sú jej plody, ktoré majú veľa pozitívnych prínosov pre organizmus. V prvom rade sú skvelé pre močovú sústavu a to najmä mužov. Je to doslova zázrak pre mužov trpiacich na zväčšenú prostatu. Okrem toho podporuje reprodukčný systém.

 • Podporuje funkcie močovej sústavy
 • Pomáha predchádzať strate vlasov
 • Pomáha pri zväčšenej prostate
 • Zvyšuje libido

Rosehip - Šípkový ker

Kto by nepoznal šípkový ker. Pravdepodobne vieme, že oválne červené plody šípkového kríka majú vysoký obsah vitamínu C a A. Dokonca má viac vitamínu C ako citrón alebo pomaranč. Vitamín C má antioxidačné vlastnosti. A výskumy ukazujú, že môže pomôcť znížiť poškodenie ultrafialovým svetlom spôsobené voľnými radikálmi. Tiež podporuje produkciu kolagénu, ktorý pomáha mierniť výskyt vrások. A konečne vitamín C pomáha predchádzať vysúšaniu pokožky. A to už je celý rad dôvodov, prečo si dopriať šípky napríklad vo forme tinktúry. Okrem vitamínu C sú šípky bohaté na mastné kyseliny ako je kyselina olejová, palmitová, linolová a gamalinolenová. Liečivé plody dozrievajú koncom augusta a septembra a po usušení sa používaniu k znižovaniu hladiny cholesterolu, vďaka jeho močopudným vlastnostiam na prečistenie organizmu a pri chudokrvnosti.

 • pomáha znižovať hladinu cholesterolu
 • vysoký obsah vitamínu C
 • reguluje krvný tlak
 • pomáha lepšiemu tráveniu
 • zlepšuje zdravie pokožky

sipek_infografika_brainmarket_sk

Valerian Root - Kozlík lekársky

Valerian Root čiže Kozlík lekársky je v našej krajine známa rastlina. Predovšetkým ju môžeme poznať ako pomocníka pri strese, úzkostiach, nervozite, pôsobí proti pocitom malátnosti a bolestiach hlavy. Avšak je toho oveľa viac, čo nám táto bylina môže ponúknuť. Kozlík lekársky sa dá tiež využiť ako podpora dobrého spánku a oproti konvenčným liekom na tejto byline nevzniká závislosť. Ak budete Kozlík lekársky užívať k podpore dobrého spánku, budete s ním určite spokojní, pretože na druhý deň nebudete pociťovať akúkoľvek malátnosť, ktorá bežne sprevádza konvenčné lieky na upokojenie a spanie. Na spracovanie byliny sa používajú korene a podzemok a vďaka svojim mnohým pozitívnym účinkom na organizmus je to jedna z bylín, ktorá by určite nemala v našom bylinnom arzenálu chýbať. 

 • má relaxačné vlastnosti
 • podporuje kvalitný spánok
 • vhodný pri strese, napätí, nervozite a úzkostiach
 • pozitívny prínos pri bolestiach hlavy a pocitov malátnosti

Panax ginseng - Ženšen pravý

Ženšen pravý ako ho poznáme pod slovenským názvom je jednou z najstarších a najviac používaných bylín na svete. Pochádza z Číny a prvé zmienky o ženšene boli pred viac ako tisíc rokmi a čínska medicína ho hojne využíva dodnes. Ženšen je vytrvalá rastlina, ktorá má červenkasté plody. Okrem liečivých účinkov nás zaujíma predovšetkým koreň, ktorý vzdialene môže pripomínať koreň zázvoru. Ženšen patrí do skupiny adaptogénov a tak predovšetkým pomáha zvládať fyzické i psychické prejavy stresu. Samotný koreň obsahuje saponíny, peptidy, polysacharidy a antioxidanty. Najmä antioxidanty sú dôležité, pretože pomáhajú zvrátiť dôsledky oxidačného stresu, ktorým sme každý deň vystavení.

 • posilňuje imunitu
 • zvyšuje fyzickú a psychickú odolnosť
 • podporuje kognitívne vlastnosti, vrátane koncentrácie a pamäti

Rosemary leaf - Rozmarín

Rosemary čiže rozmarín asi skôr poznáme predovšetkým ako korenie. Ale vedeli ste, že v bylinkárstvo má svoje pevné miesto vďaka svojim liečivým účinkom? Tradične je Rozmarín používaný na zmiernenie bolesti svalov, posilnenie pamäte a k správnym funkciám imunitného a obehového systému. Okrem toho Rozmarín podporuje lepšie trávenie a v súčasnej dobe sa vykonáva štúdia ohľadom zmiernenia príznakov Alzheimerovej choroby. Okrem tinktúry môžete z rozmarínu objaviť aj esenciálne oleje, ktoré sa využívajú pri aromaterapii a má rozprúdiť energiu, krvný obeh, prečistiť myseľ, zlepšiť sústredenie a prehriať.

 • podporuje kognitívne funkcie - výkon, koncentrácia, pamäť
 • vhodný pri problémoch s trávením, vrátane pálenia záhy, nadúvania
 • priaznivý vplyv na žlčník
 • účinný pri bakteriálnych infekciách
 • je zdrojom antioxidantov a pomáha stimulovať imunitný systém

Red clover - Ďatelina lúčna

Red Clover určite poznáte len pod názvom Ďatelina lúčna. Hoci môžeme mať pocit, že je to v podstate len burina, pretože ju môžeme nájsť na každej lúke, opak je pravdou. Táto bylina má mnoho pozitívnych vlastností. Ďatelina lúčna je používaný na zmiernenie príznakov menopauzy, ale tiež pri astme a pri liečbe artritídy. Okrem toho podporuje normálnu činnosť srdca, pretože má vplyv na krvný tlak. Ďatelina obsahuje izoflavóny, ktoré sú druhom fytoestrogénu - rastlinné zlúčeniny, ktorá môže napodobňovať estrogén v tele. Práve fytoestrogény sú zodpovedné za to, že pozitívne pôsobí na ženské zdravie. Okrem potlačenia príznakov menopauzy tiež Ďatelina podporuje pravidelný menštruačný cyklus a pomáha pri gynekologických ťažkostiach.

 • má močopudné vlastnosti
 • znižuje príznaky menopauzy
 • podporuje pravidelný menstruačný cyklus
 • zlepšuje krvný obeh
 • podporuje zdravie kostí a kĺbov
 • pôsobí proti kŕčom

Pau D'arco bark - Lapacho

Ako tradičný liek Lapacho používal každý domorodý kmeň, pretože tento strom poskytuje širokú škálu liečivých účinkov. Kôra stromu sa používa v tradičnej medicíne, zvyčajne pripravená ako čaj alebo tinktúra. Používa sa k podpore imunitných funkcií, k podpore normálnej zápalovej reakcie v tele a tiež k udržaniu zdravej mikrobiálnej rovnováhy v črevnom trakte. Ďalej slúži ako prevencia proti najrôznejším chorobám ako napr. artritída, diabetes, astma alebo infekcia močového mechúra. Lapacho je prírodný prostriedok proti plesniam a vírusovým či bakteriálnym nákazám. Odporúča sa pri chrípke a prechladnutí.

 • posilňuje imunitný systém
 • udržuje rovnováhu črevného mikrobiómu
 • užíva sa pri chrípke a prechladnutí

Nettle leaf - Žihľava dvojdomá

Žihľava má u nás dlhú tradíciu. Rastie takmer všade na medziach, lúkach a u lesov, kde je dostatočná vlhkosť. Obsahuje veľa živín vrátane vitamínov (A, C, K, B) a minerálov (vápnik, železo, horčík, draslík a sodík). Obsahuje pomerne značné množstvo chlorofylu, čo je zelené farbivo, ktoré je veľmi podobné nášmu krvnému farbivu (hemoglobínu). Chlorofyl pôsobí proti poškodeniu a starnutiu buniek, je vhodný pri anémii, čistí pečeň a detoxikuje organizmus. Jedným z najužitočnejších vlastností, ktoré žihľava má je bezpochyby jej pozitívny vplyv na zdravie pečene, obličiek a celej močovej sústavy. Pomáha totiž odplaviť škodlivé baktérie, ktoré spôsobujú značné množstvo problémov, vrátane bolesti pri močení. U mužov pomáha pri zväčšenej prostate a tiež je odporúčaná pri príznakoch sennej nádchy. Okrem tinktúr môžeme teraz nájsť aj žihľavu sušenú vo forme čajov.

 • pomáha pri sennej nádche
 • pomáha funkcií pečene a obličiek
 • u mužov je účinná pri zväčšenej prostate
 • podporuje zdravie močovej sústavy

Trubkovec (Java tea)

Najvýznamnejšími zlúčeninami v čaji Java sú polyfenoly a najmä flavonoidy, medzi ktoré patrí sinensetín. Bolo zistené veľmi malé množstvo esenciálnych olejov a tiež obsahuje veľké množstvo draslíku. Má sa za to, že čaj Java je prospešný pri liečbe dny, reumatizme a infekcií obličiek a močových ciest. Java tea má mierny diuretický účinok a môže zvýšiť vylučovanie močoviny a kyseliny močovej. 

 • diuretické vlastnosti
 • vhodný pri infekcií obličiek a močových ciest
 • vysoký obsah draslíku

schvalena_tvrzeni_trubkovec_infografika_brainmarket_sk_1

Oregano leaf - Oregáno

Oregáno je podobne ako rozmarín bylinka, ktorú poznáme skôr z prípravy jedál než pre jej zdravotné prínosy. A to je škoda, pretože oregano nám určite má čo ponúknuť. V prvom rade má veľmi silno antibakteriálne účinky a dokonca je oregano predmetom štúdií, pretože sa predpokladá, že by mohlo blokovať rast baktérií Escherichia coli a Pseudomonas aeruginosa, dvoch kmeňov baktérií, ktoré môžu spôsobiť infekciu. Používa sa na liečbu dýchacích ciest, ako je astma, kašeľ, alergie a bronchitída. Pomáha tiež pri bolestiach hlavy, infekciách močových ciest, cukrovke, vysokom cholesterole a srdcových ochoreniach.

 • podpora dýchacích ciest
 • antibakteriálne vlastnosti
 • pomáha pri bolestiach hlavy
 • účinná pri liečbe močových ciest

Reishi - Lesklokôrka

Reishi iným názvom Leskokôrka lesklá je asi najznámejšia medicinálna huba. Obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny. Ďalej je plná minerálov predovšetkým obsahuje železo, selén a ďalej vitamíny skupiny B. Je známa pre svoj silný antioxidačný účinok. U Reishi bola preukázaná schopnosť pohlcovania voľných radikálov.6 Medzi ďalšie účinky tejto huby sa radí posilnenie imunitného systému a tiež fakt, že pomáha bojovať proti rakovinovým bunkám.7 Okrem toho zmierňuje stres, úzkosti, depresie a pomáha k vyššej kvalite spánku, k lepšej sústredenosti a zvýšeniu energie.

Orthosiphon aristatus - Trubkovec

Rastlina, ktorá vzdialene pripomína hluchavky. Má protizápalové, antibakteriálne, antihypertenzívne, močopudné vlastnosti. Obzvlášť posledná menovaná vlastnosť je to, prečo je Trubkovec najčastejšie vyhľadávaný. Výborne pomáha zdraviu obličiek a mierni opuchy. Obsahuje silice s diterpénmi a flavonoidmi, ktoré znižujú zadržiavanie vody v tele a mierne stimulujú činnosť štítnej žľazy.

 • opuky, anasarka (opuch celého tela zo zadržovania tekutín)
 • podporuje zdravie obličiek

Gotu kola - Pupočník ázijský

Rastie v niektorých oblastiach Himalájí, kde ho používajú jogíni k zlepšeniu meditácie. Pupočník ázijský sa používa ako bylinné tonikum k podpore nálady. V ajurvéde je Gotu kola používaný k podpore duševného zdravia, zvýšeniu kognitívnych funkcií ako je pamäť a koncentrácia. List a koreň obsahujú kľúčové zložky, ktoré pomáhajú telu udržiavať funkcie neurotransmitérov a zároveň podporujú normálnu úroveň duševnej bdelosti a pamäti. Gotu kola tiež podporuje prirodzenú schopnosť tela aklimatizovať sa na dočasný stres. Gotu Kola sa už dlho používa k podpore zdravia pokožky, vlasov a nechtov v Ázii, Indii a v iných pôvodných kultúrach. Početné klinické štúdie preukázali, že Gotu Kola má skutočne priaznivé dermatologické účinky tým, že pomáha podporovať spojivové tkanivo, ktorá lemuje mnoho vonkajších povrchov tela, vrátane pokožky hlavy a pleti. Pretože Gotu kola podporuje zdravé funkcie spojivového tkaniva, podporuje tiež silu a integritu krvných ciev a normálnu cirkuláciu krvi.

 • podporuje kognitívne funkcie
 • prispieva k zdraviu pokožky
 • podporuje spojivové tkanivo
 • pomáha pri strese
 • podporuje dobrou náladu

Holy Basil - Bazalka posvätná

Bazalka posvätná v hindčine známa ako Tulsi je často vysádzaná okolo hinduistických chrámov, pretože má veľa liečivých účinkov, takže sa k nej predovšetkým v iných kultúrach zaobchádza s úctou. Oproti Bazalke, ktorú bežne pridávame do šalátov je Tulsi oveľa aromatickejšia a ponúka aj viac liečivých vlastností. Bazalka obsahuje silice, v ktorej hlavnými zložkami je eugenol, metyleugenol, karvakrol a nerol. Bazalka má antioxidačné a antiseptické vlastnosti, môže pomôcť proti vírusom, podporuje imunitu a pomáha pri kašli.

 • Podporuje imunitný systém
 • Mierni stres a podporuje duševnú pohodu
 • Stimuluje funkcie srdca a čistí krv
 • Podporuje vylučovanie škodlivých látok z tela
 • Je vhodná pri žalúdočných problémoch vrátane nadúvania, kŕče v žalúdku, nevoľnosť a žalúdočné vredy

Garlic - cesnak

Do tinktúry sa dá spracovať takmer akákoľvek bylina. Cesnak sa nám takýmto spracovaním nemusí pozdávať, je ale mnoho výhod, prečo využiť práve tinktúru z cesnaku. Kým čerstvý cesnak sa pomerne rýchlo kazí a stráca svoje cenné látky, tinktúra okrem dlhej trvanlivosti sa tiež telom ľahšie vstrebáva. Hlavnou látkou, ktorá stojí za liečivými vlastnosťami cesnaku je bezpochyby alicín. Zlúčenina, ktorá dáva cesnaku svoju charakteristickú prenikavú vôňu. Alicin je zlúčenina, ktorá zastavuje oxidáciu LDL škodlivého cholesterolu. To znižuje hladinu cholesterolu a podporuje zdravie srdca. Pravidelná konzumácia cesnaku znižuje výskyt krvných zrazenín a pomáha tak predchádzať tromboembolizmu. Cesnak tiež znižuje krvný tlak, čo je dobrá správa pre pacientov s hypertenziou.

tvrzeni_cesnek_infografika_brainmarket_sk

Cesnaková tinktúra je vhodná aj k vonkajšiemu použitiu pri liečbe vírusových infekcií kože, napríklad na nohách. Avšak neodporúča u osôb, ktoré trpia koagulačnými poruchami (poruchy zrážanlivosti krvi).

 • má antibakteriálne, antimykotické a antibiotické vlastnosti
  • silný antioxidant
   • pomáha zdraviu obehovej sústavy, vrátane aterosklerózy
    • pomáha regulovať krvný tlak
     • zlepšuje trávenie, podporuje imunitný systém,
      • zlepšuje zdravie pokožky
       • podporuje zdravie obličiek.

       Devil's Claw - Vilcacora

       Diablov pazúr, mačací pazúr alebo tiež Vilcacora. To všetko sú názvy pre bylinu, ktorú v slovenčine poznáme ako mačací pazúr. Možno je to pre nás menej známa bylina, avšak v bylinkárstve má svoje čestné miesto. Existuje takmer 60 odrôd tejto rastliny, ale iba tri majú liečivé účinky. Vilcacoru spopularizoval otec Edmund Szeliga, kňaz, ktorý strávil mnoho rokov v Južnej Amerike štúdiom prírodného indického liečenia. Vilcacora sa používa v prírodnej indicko-americkej medicíne už stovky rokov a stáva sa liekom takmer na všetky trápenia. Hoci je v Európe známa od kolonizácie Latinskej Ameriky, západnej veda ju iba pred 15 rokmi uznala ako liečivú bylinu. Kôra tejto rastliny má pozoruhodné vlastnosti pri stimulácii a regulácii imunitného systému. Najčastejšie sa o tejto byline hovorí ako o prevencii proti chrípke alebo inému respiračnému ochoreniu.

       • podporuje zdravie kĺbov
       • pomáha predchádzať respiračným ochoreniam
       • posilňuje imunitný systém
       • posilňuje organizmus a celkovú vitalitu tela

       Eukalyptus leaf - Eukalyptové listy

       Kto by nepoznal svieži eukalyptus. Všetci zrejme poznáme jeho vôňu, ktorá nám navodí prijemné pocity. Eukalyptus je vysoký, rýchlo rastúci strom. Jeho domovinou je Austrália, však teraz rastie aj v iných častiach sveta. Napríklad je populárny v Kalifornii a Arizone. Eukalyptus existuje už od staroveku. Prvá písomná zmienka o tomto krásnom stromu bola v roku 1642, kedy Abel Janszoon Tasman preskúmal Tasmániu, ostrov blízko Austrálie.

       Pokiaľ ide o lekárske použitie tejto rastliny, bol počas 18. a 19. storočia eukalyptus používaný ako antiseptikum a pri hojení rán. Hoci dnes vieme, že domorodí Austrálčania využívali eukalyptus po celé stáročia! Vďaka svojim antibakteriálnym a antifungálnym vlastnostiam sa eukalyptus používa na liečbu rôznych kožných ochorení alebo rezných rán a oparov. Eukalyptus je tiež vhodný pri nachladnutí a astme. Okrem tinktúry na vnútorné použitie sú využívané aj eukalyptové esenciálne oleje pri aromaterapii, ktoré majú povzbudiť mysle a zvýšiť koncentráciu.

       • účinný pri kožných ochoreniach
       • podporuje hojenie rezných rán
       • má antibakteriálne a antifungálne vlastnosti
       • pomáha pri úzkostiach a depresiách

       Eucommia ulmoides - Gumojilm jilmový

       Domovinou Gumojilmu je Čína, kde je v tradičnej medicíne používaný viac ako 200 rokov. Eucommia je starodávny druh stromu. Fosílne záznamy pred 10-35 miliónmi rokov ukazujú, že Eucommia ulmoides a iné druhy stromov rodu eucommia rástli na najrôznejších miestach, ako je Európa a Severná Amerika. Užíva sa kôra z kmeňa a konárov vo forme odvaru alebo tinktúry. Hoci je kôra veľmi energizujúcou látkou, nie je sama o sebe stimulantom, ale funguje ako adaptogén, ktorý aktivuje obeh a v prípade potreby upokojuje nervy. Pomáha znižovať krvný tlak a je skvelým bylinným doplnkom pre seniorov k udržaniu zdravia kostí a pohyblivosti kĺbov. V niektorých súčasných výskumoch sa tiež ukázalo, že extrakt z kôry prospieva neurologickým funkciám a kognitívnemu úbytku.

       • čistí krv a pečeň
       • pôsobí močopudne
       • ukľudňuje nervovú sústavu
       • má afrodiziakálne vlastnosti
       • zlepšuje potenciu

       Šišák bajkalský

       Šišák bajkalský je trvalka, ktorá rastie v oblasti Zabajkalska a Ďalekého východu. Je doslova nabitý flavonoidmi a možno preto je jednou z najviac skúmaných bylín vôbec. Šišák bajkalský je odporúčaný k riešeniu celého radu problémov a jeho široké spektrum využitia budí záujem vedcov. Tradičná medicína uvádza, že dokáže pomôcť ako pri bežnom nachladnutí, tak i pri gynekologických problémoch. Pre liečivé účinky sa využíva koreň, ktorý je k dostaniu buď v sušenej podobe alebo práve ako tinktúra. Tradičná čínska medicína veľmi uznáva túto bylinu ako liečivo pri krvácaní a je tiež používaná pri vysokom krvnom tlaku. Ako asi najsilnejší sú jeho liečivé účinky pri bolestiach kĺbov a svalov.

       • chráni a posilňuje funkcie pečene
       • chráni kardiovaskulárny systém
       • posilňuje imunitný systém 
       • podporuje zdravie klbov a svalov

       Licorice root - Sladké drievko

       Málo ktorá chuť má takých priaznivcov a aj odporcov ako je koreň sladkého drievka. Jej špecifická sladká chuť je jedným s mnohými ich vlastností. Avšak sladkému drievku sa určite nedajú uprieť jej liečivé účinky. Glycyrrhizin, látka, ktorá sa nachádza v koreňoch vo veľkom množstve je považovaná za 50 krát sladšia ako sacharóza (stolový cukor). Sladké drievko má mnoho využití a je považovaná za tonikum v mnohých tradičných liečivých systémoch. Používa sa na podporu zdravého trávenia, pľúc a dýchacích funkcií. Tiež sa používa k podpore zdravia nadobličiek a ich reakciu na stres. V skutočnosti bol koreň sladkého drievka používaný starými Egypťanmi k potlačeniu smädu počas bitky a v tradičnej čínskej medicíne na liečbu zažívacích, kožných a dýchacích ťažkostí. Skrátka sladkého drievka je jedným z pokladov v bylinkárstve, avšak strážiť by sme si mali jej užívané množstvo. V prípade jej nadmernej konzumácie môže spôsobiť nízku hladinu draslíka. Taktiež môže byť sladké drievko v kontraindikácií s niektorými liekmi. Takže by ste si mali byť istí, že sladké drievko nebude ovplyvňovať účinnosť liekov, ktoré užívate.

       • podpora zdravia nadobličiek
       • podpora trávenia a celého tráviaceho systému
       • pomáha pri podráždenom žalúdku a nevoľnosti
       • zdravie dýchacieho systému

       lekorice_infografika_brainmarket_sk (1)

       Rhodiola Rosea - Rozchodnica ružová

       Rhodiola rosea, slovensky Rozchodnica ružová rastie v horských častiach Európy a Ázie a je známa ako "zlatý koreň" alebo "arktický koreň". Rhodiola bola v eurázijskej tradičnej medicíne už dlho používaná ako prírodné tonikum, označovaná ako "adaptogén". V histórii sa koreň používal na Islande, vo Švédsku, vo Francúzsku, v Rusku a v Grécku. Rhodiola rosea sa začala objavovať vo vedeckej literatúre už v roku 1725. Tento uctievaný adaptogén bol obľúbený u Vikingov pre zvýšenie psychickej a fyzickej odolnosti a bol zahrnutý do prvého švédskeho liekopisu. Rhodiola sa používa k podpore zdravia, sily, vytrvalosti a fyzickej a duševnej výkonnosti. Užíva tiež pri strese, únave, úzkostiach, depresiách a pri znížení kognitívnych funkciách.

       • adaptogénna bylina
       • podpora fyzickej a duševnej vytrvalosti
       • pomáha pri strese, únave a úzkostiach

       Siberian ginseng - Sibírsky ženšen

       Koreň rastliny Eleutheroccocus centicocus, nazývaný aj sibírsky ženšen alebo Eleuthero, sa po stáročia používa v Číne a Rusku s radom využitia a výhod, ktoré poskytuje nášmu telu. Rastlina patrí do rodiny ženšenu a je vytrvalá. Vo voľnej prírode dorastá do výšky 25 cm až 50 cm. Sibírsky ženšen sa botanicky líši od skutočných druhov ženšenu, menovite kórejského a amerického ženšenu. Každá rastlina sibírskeho ženšenu môže rásť niekoľko rokov, ale korene môžu žiť viac ako sto rokov. Korene sú krémovo žlté alebo biele pripomínajúce paštrnák.

       Číňania používajú sibírsky ženšen viac ako 4000 rokov pre svoje mnohopočetné výhody. Ruskí vedci zistili, že táto bylina má podobné vlastnosti ako ženšen, aj keď nepatrí do rodiny ženšenu. Sibírsky ženšen pomáha optimalizovať to, akým telo reaguje na stres a reguluje tvorbu a sekréciu hormónov nadobličiek. Posilňuje samotné nadobličky, čo je obzvlášť dôležité pre tých, ktorí trpia chronickým stresom. Sibírsky ženšen tiež podporuje celý centrálny nervový systém, čo môže po dlhodobom strese pomôcť obnoviť správnu neurologickú funkciu. Najčastejšie sa sibírsky ženšen používa pre jeho schopnosť zvyšovať energiu. Hoci bunková energia vyžaduje produkciu molekuly ATP vyrobenej v každej bunke tela, primárne žľazy pre vylučovanie hormónov a enzýmov sú nadobličky. Sibírsky ženšen pracuje na stimuláciu týchto enzýmov tak, aby boli riešené príznaky nedostatku energie a únavy.

       • podpora energie
       • adaptogénna bylina
       • zvyšuje silu a psychickú i fyzickú vytrvalosť
       • pomáha pri strese, úzkostiach a depresiách

       Black willow - Vŕba čierna

       Vŕba čierna latinsky Salix nigra je stredne veľký listnatý strom, najväčší severoamerický druh vŕby, dorastajúca do výšky 10-30 m s dlhými, striedavo sa lesknúcimi zelenými a úzkymi kopijovitými listy. Od doby starovekých Grékov bola pre svoje liečivé vlastnosti používaná v boji proti stuhnutým kĺbom a reumatickým bolestiam. Kôra obsahuje kyselinu salicylovú. V skutočnosti bol v 19. storočí salicín používaný k vývoju aspirínu. Žuvanie nového porastu alebo výroba čaju a tinktúry z nového porastu alebo kôry sa používa ako prostriedok na zmiernenie horúčky a na zmiernenie bolesti. Jedna štúdia publikovaná v časopise American Journal of Medicine zahŕňajúca takmer 200 ľudí s bolesťami dolnej časti chrbta zistila, že užívanie vŕbovej kôry viedlo k významnému zlepšeniu bolesti v porovnaní s tými, ktorí dostávali placebo.8

       • účinná pri bolestiach a reume
       • pri stuhnutosti kĺbov 

       Tinktúry z najrôznejších bylín majú svoje špecifické vlastnosti a taktiež aj obsah jednotlivých aktívnych látok. Jedno však majú spoločné a to sú ich liečivé účinky, ktoré mnohokrát môžu pôsobiť nielen pri riešení najrôznejších zdravotných ťažkostí, ale môžu nám tiež pomôcť niektorým problémom predchádzať. U celej rady bylín sa predpokladá, že majú schopnosť posilňovať imunitný systém. Čo je výborná správa pre nás všetkých. Byliny majú za sebou stovky až tisíce rokov užívania. Či už sa jedná o tradičné domorodé kmene z celého sveta, čínsku medicínu až po súčasnosť. A podstatné je, že do istej miery nám bylinné tinktúry môžu nahradiť lieky.

        

       1. Effect of fenugreek consumption on serum lipid profile: A systematic review and meta-analysis, Kiyan Heshmat-Ghahdarijani, Neda Mashayekhiasl, Atefeh Amerizadeh, Zahra Teimouri Jervekani, Masoumeh Sadeghi