Je tu BRAIN SALE! Zľavy až 45%⁠ ! Nakupujte ZDE

RAW kuchařka – Recepty na živé snídaně, svačiny, hlavní jídla i dezerty – Dunja Gulin

Kód: 655285
Novinka Tip
Značka: Anag
€3,02
Skladom

Zdá sa, že dnes všetci viac než kedykoľvek predtým túžime po dosiahnutí rovnováhy tela a mysle. Lenže dosiahnuť tejto rovnováhy nebolo nikdy ťažšie! Nezdravý spôsob života, stresujúce zamestnanie a nedostatok času, to všetko je proti nám. Vyvážiť každodenné povinnosti s elementárne zodpovednosťou voči sebe, s rešpektom k vlastnému telu a celej planéte, to je značný problém.

Detailné informácie

Podrobný popis

RAW kuchařka – Recepty na živé snídaně, svačiny, hlavní jídla i dezerty – Dunja Gulin

1. Jedzte biopotraviny!

Kedykoľvek je to možné, mali by ste vyberať suroviny vyprodukované bez pesticídov alebo chemických hnojív a potraviny, ktoré neobsahujú geneticky modifikované organizmy. Uvedomujem si, že produkty ekologického poľnohospodárstva (biopotraviny) sú často drahšie, takže si ich vždy nemôžeme dovoliť, avšak prevažne živá strava znamená, že škodlivé chemické látky v potravinách nezničíme varením a tepelnou úpravou, takže je dvojnásobne dôležité jesť bioprodukty.

2. Jedzte plnohodnotne!

Ak zbavíme potravinu jej prirodzeného stavu a pozmeníme ju, spracujeme, rafinujeme a zabalíme, stratí enzýmy, vitamíny, minerály, fytochemikálie a antioxidanty. Všetky tieto živiny sú pre celkový zdravotný stav veľmi cenné.

3. Jedzte potraviny z lokálnej a udržateľnej produkcie!

Informujte sa, kde potravina rastie a ako sa vyrába. Malí miestni producenti sa s väčšou pravdepodobnosťou dobre starajú o pôdu a sú k zákazníkom úprimnejší. Snažte sa konzumovať potraviny, ktoré nie sú dlho prevážané z veľkých diaľok, pretože doprava znečisťuje planétu.

4. Jedzte sezónne potraviny!

Využívanie sezónnych potravín v kuchyni vás udržuje v kontakte s cyklami prírody a dáva zmysel pre čas a miesto. Príroda nám neponúka určité potraviny v určitých ročných obdobiach bezdôvodne (napríklad horké mladé lístky rastlín na jar čistí organizmus, hutná koře- nová zelenina na jeseň zahrieva atď.). Sezónne jedálniček posilňuje imunitný systém po celý rok.

5. Jedzte pestro!

Každá potravina je jedinečná a má špecifické zloženie živín. Telo je natoľko sofistikované, že si vždy vezme živiny, ktoré pre svoje zdravie potrebuje. Ak sa však obmedzíme na úzky výber potravín, môže časom vzniknúť nutričná nedostatočnosť. Okrem toho, nudná strava človeka skoro omrzí, takže sa začne pátrať po spracovaných potravinách a cukru.

6. Jedzte intuitívne!

Pre človeka, ktorý za celý život vyskúšal veľa diét, je to veľmi poučné. Stravovací režim vhodný pre jedného môže byť nesprávny alebo dokonca škodlivý pre druhého, venujte teda veľkú pozornosť tomu, čo vám telo hovorí, a riaďte sa tým. Ukážme si to na príklade podnebia, v ktorom žijeme. Ak je po väčšinu roka horúco, budete mať chuť prevažne na surovú, osviežujúcu a ochladzujúcu stravu. To je úplne prirodzené - telo radí, aby sme jedli surové potraviny, dlhé varenie je akosi nepatričné až nepríjemné.

Prenesme sa však do veľmi chladných zím v severnej časti sveta. Organizmus potrebuje teplo varené jedlá, a tak budete mať chuť na horúce polievky a dlho dusené a pečené pokrmy. Ak by ste teda v studenom počasí trvali na stopercentne surovej strave, bola by vám ešte väčšia zima a cítili by ste sa skľúčení, takže by ste mohli po dlhšej dobe ochorieť.

Dunja Gulin

Dunja Gulin vyštudovala v rodnom Chorvátsku Školu prírodnej kuchyne. Sedem rokov viedla v Záhrebe kurzy varenia a pôsobila ako šéfkuchárka a postupne vytvorila vlastný kulinársky štýl spájajúci tradičné kuchárske postupy s novými stravovacími trendmi. Podieľala sa na vzniku mnohých kuchárskych kníh o zdravom varení a je autorkou populárnej knihy o vegánskych raňajkách. Organizovala kurzy a ukážky varenia v Minneapolise v USA a v Kente vo Veľkej Británii a tiež pôsobila ako šéfkuchárka na pobytových kurzoch jogy.
 

Názov pôvodnej knihy: Raw Food Kitchen

Prekladateľ:

edícia:

Počet stránok: 144

Počet ilustrácií:

väzba: brožovaná

farebnosť:

ISBN:978-80-7263-983-0

formát:

vyšlo:12/2015

Dodatočné parametre

Kategória: Knihy
Hmotnosť: 0.4 kg

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: