NOVINKA! BrainMax Iron Complex, železo bisglycinát! Viac: TU
Tajná zbraň žien! Beauty Bomb! Viac: TU
NOVINKA! BrainMax Pure Kolagen Kakao & MCT! Viac: TU

Ako ekologicky sa vyvíja balenie vašich objednávok...

BrainMarket existuje iba 1,5 roka a za ten čas si našiel tisíce zákazníkov. Veľmi si to vážime. Bez vás by sme nemohli existovať a ste to práve vy naši zákazníci a vaše objednávky aj priania, ktoré nás ženú ďalej. Na začiatku sme sa orientovali čisto na ľudské zdravie, ale postupom času, no skôr veľmi rýchlo sme sa stotožnili so zero waste filozofiou. S nárastom objemu objednávok sme si uvedomovali, že expedícia a balenie je veľká záťaž pre životné prostredie. A pretože nám naša planéta nie je ľahostajná, neustále zavádzame inovácie, aby sme čo najviac minimalizovali negatívne dopady nášho podnikania k prírode.

Dajte nám čas. Makáme na tom :)

Len by som chcel podotknúť, že ešte pred 1,5 rokom sme nevedeli o balení objednávok prakticky nič. Vlastne sme toho nevedeli veľmi o ničom, čo sa týka chodu e-shopu. Ale aj napriek tomu sme urobili ohromný kus práce. Teraz vám skúsim spísať, čo všetko sme za taký krátky čas dokázali zmeniť, aby sme boli čo možno najviac šetrní k našej krásnej planéte.

zerowasteBrainMarket

Sale photo created by freepik - www.freepik.com

1. Opakovane používame obaly, výplne a krabice, v ktorých nám chodí tovar od našich dodávateľov.

Už sme dostali asi dve negatívne facebookové recenzie za to, že boli niektoré produkty zabalené do bublinkovej fólie. Skutočnosť je taká, že síce na sklade máme bublinkovú fóliu, ale používame ju čo možno najmenej. Snažíme sa ju nahrádzať papierom a slamou. Keď už niečo zabalíme do bublinkovej fólie, väčšinou je to zo zásielok od našich dodávateľov. Lepšie je predsa obalový materiál znovu použiť, než ho vyhodiť do smetiaka. Dávame mu skrátka druhú šancu :) A rovnako tak to robíme so škatuľami od našich dodávateľov, nafukovacími a polystyrénovými výplňami. Takže sa nedeste, keď vám príde balíček plný polystyrénovej peny. Môžete si byť 100% istí, že sme ju jednoducho len znova použili z prichádzajúcich zásielok.

2. Používame papierové a recyklované materiály.

Máme pár spriatelených firiem, ktoré nám sem tam dovezú použité krabice, alebo pre nich zájdeme. Ako výplň balíčkov používame recyklovaný papier a slamu. Tašky pre osobný odber sú samozrejme z recyklovaného papiera.

Posledná škvrna na našich eko snahách bolo používanie klasickej pvc plastovej pásky. Tento problém som sa snažil vyriešiť od začiatku tohto roka, ale nemohli sme zohnať solídneho dodávateľa. A tiež sa priznám, že som dovtedy ani nevedel, že existujú papierové pásky. Avšak jedného krásneho dňa, zhruba pred mesiacom sa nám ozval náš zákazník a ponúkol nám výrobu papierovej pásky s lepidlom na báze prírodného kaučuku. Tieto parádne papierové pásky by mali doraziť v budúcom týždni.

3. Šetríme lesy. Netlačíme faktúry!

Snáď sa na nás nehneváte, ale faktúry k objednávkam posielame mailom, pretože tak nejako tušíme, že väčšina z vás ten papier ani nepotrebuje. A spoločne tak ušetríme pár hektárov lesov. :) Ak by ste však mali záujem o pridanie faktúry do objednávky, stačí napísať vaše prianie do poznámky k objednávke.

4. Triedime odpad

Samozrejmosťou je, že v celej firme triedime odpad. Máme kontajnery na plast, papier aj sklo s pravidelným odvozom. Aj keď nám to zaberá pol dvoru :) Btw, biologický odpad kompostujeme na záhrade.

V čom sa ešte chceme zlepšovať

  • Zatiaľ sme nevymysleli spôsob, ako bezpečne poslať sklenené produkty bez použitia bublinkovej fólie. Pretože, či chceme alebo nie, občas musíme použiť aj kúpenú bublinkovú fóliu. Občas sa nám vrátia balíčky takom stave, ako by s nimi na depe hrali futbal. Takže verte alebo nie, vždy sa ich snažíme pripraviť na najhoršie zaobchádzanie.
  • Máme v pláne prezliecť tabletkové produkty BrainMax do sklenených dóz s víziou up-cyclingu. Bude to oveľa drahšie ako, keď by sme produkty nechali naďalej v plaste, ale veríme, že to čoskoro oceníte.

Má to zmysel...

Neviem, kto je autorom tejto vety: Ak chceš zmeniť svet, zmeň najskôr sám seba. Ale funguje vo všetkých ohľadoch ľudského počínania. Preto sa snažíme neustále hľadať cesty ako znížiť záťaž nášho podnikania na životné prostredie. Mohli by sme si vybrať jednoduchú a oveľa lacnejšiu plastovú cestu, ale to by bolo proti našej filozofii. A ak presvedčíme napríklad len pár ďalších e-shopov a jedincov k rovnakému šetrnému a trvalo udržateľnému prístupu k našej planéte, tak budeme radi :) Všetci by sme sa mali usilovať o to, aby sme našim deťom zanechali našu planétu zdravú a silnú. Pokojne nám napíšte, čo ďalšie by sme mohli zlepšiť. Budeme veľmi radi za každú vašu radu. Vaše pripomienky, rady, priania, pozitívna aj negatívna odozva nás posúvajú ďalej...

Jiří Votava

 

Ak ste v článku zaznamenali chybu alebo preklep, dajte nám, prosím, vedieť na mail korektura@brainmarket.sk. Ďakujeme!