11 položiek celkom

Vitamín A je nevyhnutný pre vaše zdravie, podporuje rast buniek, imunitné funkcie, vývoj plodu a zrak. Snáď jednou z najznámejších funkcií vitamínu A je jeho rola v zraku a zdraví očí. Pomáha tiež chrániť a udržiavať rohovku – najvzdialenejšiu vrstvu oka – a spojivku – tenkú membránu, ktorá pokrýva povrch oka a vnútro očných viečok.

Vitamín A je vitamín rozpustný v tukoch, ktorý má antioxidačné vlastnosti, čím posilňuje imunitu, ale taktiež pomáha znižovať poškodenie voľnými radikálmi (čiže oxidačný stres). Vitamín A a ďalšie vitamíny rozpustné v tukoch majú schopnosť cestovať tukom a ukladať sa vo vnútri telesného tuku alebo orgánov, vrátane pečene. Na rozdiel od vitamínov rozpustných vo vode môžu taktiež prenikať bunkami. Vitamín A môže mať v ľudskom tele jednu z troch foriem: retinol, retinal a kyselinu retinovú. Dve primárne formy vitamínu A získané z potravín sú beta-karotén (nachádza sa v niektorých rastlinných potravinách, najmä v tých, ktoré sú oranžové, červené a žlté) a aktívny vitamín A, tiež nazývaný retinol (nachádza sa v niektorých živočíšnych potravinách, ako sú vajcia a vnútornosti).

Vitamín A navyše pomáha udržiavať povrchové tkanivá, ako je vaša koža, črevá, pľúca, močový mechúr a vnútorné ucho. Podporuje imunitnú funkciu tým, že podporuje rast a distribúciu T-buniek, čo je typ bielych krviniek, ktorý chráni naše telo pred infekciou. Vitamín A navyše podporuje zdravé kožné bunky, mužskú a ženskú reprodukciu a vývoj plodu.