Trávenie
Najpredávanejšie
Trávenie je metabolický biochemický proces, ktorého cieľom je absorpcia živín z potravy. Potrava je rozkladaná na jednoduchšie menšie látky, ktoré môžu byť telom absorbované. Celý tráviaci proces a zdravie gastrointestinálneho traktu môžeme z veľkej časti ovplyvniť a tým aj zmierniť nepríjemné príznaky, ktoré často spôsobuje ako nedostatočná funkcia enzýmov, tak aj nevyvážený mikrobióm.
Proces trávenia a ako ho podporiť
Trávenie začína už v ústach, kedy slinné žľazy produkujú tráviace enzýmy, rozkladajúce počas žuvania zložitejšie molekuly škrobu na jednoduchšie. Enzým zvaný amyláza štiepi škroby (komplexné uhľohydráty) na cukry, ktoré telo môže ľahšie absorbovať. Sliny tiež obsahujú enzým lipázu, ktorý štiepi tuky. Z úst potrava putuje do žalúdka, kde sa mieša so žalúdočnou kyselinou (kyselina chlorovodíková), ktorá má na starosť štiepenie bielkovín. Žalúdočná kyselina je potrebná na aktiváciu endogénnych tráviacich enzýmov, správne trávenie potravy a uvoľňovanie živín (najmä vápnika, horčíka, železa, vitamínu C, vitamínu B12 a folátu) a hlavne na ochranu pred patogénmi. Potrava so žalúdočnou kyselinou sa potom presunie do tenkého čreva, ktoré stimuluje uvoľňovanie črevnej šťavy obsahujúcej pankreatické enzýmy (kde sa produkuje väčšina enzýmov) hydrogénuhličitan sodný a žlč. Táto črevná šťava sa mieša s potravou a spolu s enzýmami ju spoločne rozkladá. To umožňuje vstrebávanie živín do krvi cez tenké črevo.
Trávenie prebieha v žalúdku a v čreve, preto je vhodné mať tieto orgány z gastrointestinálneho traktu v kondícii. V tejto kategórii sme pre vás pripravili tráviace enzýmy, probiotiká, prebiotiká, ale aj komplexné doplnky stravy na hojenie črevnej bariéry.
Na rozdiel od probiotík sú tráviace enzýmy neživé bielkoviny a každý typ enzýmu má pri trávení svoju jedinečnú úlohu. Každý enzým sa špecializuje na trávenie svojho vlastného typu makroživiny. Tráviacich enzýmov je odhadom viac ako 50 000. Najdôležitejšie z nich sú amyláza, lipáza, proteáza betaín HCl, Papaín, bromelaín.
Bylinky a tipy pre lepšie trávenie
Dôležitosť probiotík a prebiotík už vieme. Pokiaľ chcete pre trávenie urobiť ešte niečo navyše a dávate prednosť bylinám, predstavíme si zopár z nich, ktoré sa na procese trávenia môžu podieľať.
Existuje nespočet liečivých bylín, ktoré sa používajú na podporu tráviaceho traktu po celom svete, od Indie cez Peru až po Stredomorie, na Stredný východ a ďalej. Každá z bylín na trávenie má inú bioaktívnu vlastnosť, ktorá môže pomôcť. Medzi tie najúčinnejšie patrí určite fenikel, škorica, kurkuma, zázvor, mäta, divoké oregáno alebo zmes trikatu, ktorá sa pridáva do jedla alebo sa užíva pred jedlom vo forme kapsúl. Ide klasická zmes nie jedného, ale hneď troch korenín, o ktorých je známe, že pomáhajú podporovať trávenie a funkciu žalúdka. Zmes je zázvor, korenie dlhé a čierne korenie. V ajurvéde sa trikatu používa na stimuláciu agni alebo tráviaceho ohňa. Zázvor je oslavovaný pre svoj ochranné vlastnosti pre gastrointestinálny systém; čierne korenie podporuje vstrebávanie živín a tráviace funkcie a dlhé korenie má detoxikačné účinky. Spoločne pomáhajú telu rozkladať potravu v žalúdku a črevách.
- Voľte ľahké jedlá s dostatkom zeleniny.
- Vyhnite sa priemyslovo spracovaným potravinám.
- Doprajte si dostatok pohybu.
- Obmedzte konzumáciu kávy.
- Nehltajte.
- Po jedle si doprajte desať minút kľudu.
- Jedzte fermentované potraviny, ktoré majú prospešné baktérie - jogurt, kefír, kimchi, kyslá kapusta a nakladané uhorky.