287 položiek celkom
testoboss brainmax jpg eshop
€32,90
999986
melatonin vizual jpg
Imunita
€16,40
7777
testamento sklo jpg
€28,80
3416
1319 swansn ashwagandha
€7,70
23556
Ashwagandha swanson 60 caps
Imunita
€6,85
23601
8594190020044 sleep faster jpg eshop
Imunita
€41,15 –9 %
BrainMax Sleep Faster
Skladom (>5 ks)
€37,05
5
s l1600 5576
Hore
Ďalšie produkty

Ako adaptogény označujeme skupinu rastlín, ktoré vplyvom nepriaznivých podmienok, v ktorých žijú, sa postupom času naučili „adaptovať“ na okolité vplyvy. A to isté sú schopné vytvárať v našom tele. Organizmu pomáhajú sa adaptovať na stres a predovšetkým zmierniť jeho negatívny dopad. A práve v tom tkvie ich sila!

Spoznajte silu adaptogénov

Adaptogény sú pomerne veľkou skupinou rastlín. Tieto rastliny rastú tisíce rokov v neprispôsobivých podmienkach v mrazoch, suchu, vo vysokých nadmorských výškach, kde neprežijú žiadne iné organizmy. Dokázali sa adaptovať na dané nehostinné podmienky a prežiť. V ľudskom tele, potom adaptogény fungujú podobne: zvyšujú celkovú odolnosť organizmu na stres (zranenie, úzkosť, únava) a zlepšujú schopnosť odolávať zmeneným podmienkam – adaptovať sa.

Medzi tie najznámejšie môžeme menovať napríklad Rhodiolu, Ashwagandhu, Tulsi čiže Bazalku posvätnú, Kurkumu, Gotu kola alebo Macu. Všetky majú jedno spoločné a tým je ich pozitívny vplyv na organizmus a predovšetkým na prácu so stresom. V dnešnej dobe tieto rastliny zažívajú boom, pretože stres a tlak na nás pôsobia zo všetkých strán. Zároveň nemôžeme zabudnúť na ich protiz***lové vlastnosti a vysoké množstvo bioaktívnych látok. Nie je preto divu, že sa tieto adaptogénne byliny vyskytovali už v tradičnom čínskom aj ajurvédskom liečiteľstve.

Adaptogény pomáhajú zmierniť stres tým, že kontrolujú množstvo uvoľnených stresových hormónov pri stresových reakciách. V jednotlivých produktoch sú tieto adaptogény často kombinované, aby sa efektívne zacielilo na daný problém. Adaptogény pomáhajú znižovať potrebu vášho tela produkovať stresové hormóny v reakcii na stres. Vďaka čomu nedôjde k adrenálnemu vyčerpaniu a ďalším negatívnym efektom spojeným s dopadmi stresu ako je zápal, hormonálna nerovnováha, strata libida alebo problémy so štítnou žľazou.

V tejto kategórii nájdete veľký výber tých najznámejších adaptogénov v top kvalite či už v prášku alebo pohodlnejších kapsulách. Viac o účinkoch jednotlivých adaptogénov nájdete v našom článku.