NOVINKA! Sada Yuna - kompletná starostlivosť o zdravie každej ženy! Viac: TU
NOVINKA! Wellmax - certifikovaná BIO kozmetika z Álp! Viac: TU
O chvíľu sú Vianoce! Mrknite na darčeky! Viac: TU
75 položiek celkom
now l theanine 100mg 90kaps 23408
Hore
Ďalšie produkty

Aminokyseliny sú organické zlúčeniny, z ktorých sa tvoria bielkoviny. Ich kombináciami sa podieľajú na mnohých funkciách v tele a preto sú pre organizmus nevyhnutné. Avšak v mnohých prípadoch je dôležité podporiť príjem aminokyselín ich suplementáciou...

K čomu telo potrebuje aminokyseliny a prečo ich suplementovať?

Aminokyseliny stavebnými kameňmi bielkovín. Keď človek jej potraviny, ktoré obsahujú bielkoviny, tráviaci systém rozloží bielkoviny na aminokyseliny. Telo potom kombinuje aminokyseliny rôznymi spôsobmi, aby sa podieľali na najrôznejších telesných funkciách. Aminokyseliny okrem iného pomáhajú telu vytvárať svaly, iniciovať chemické procesy, transportovať živiny a predchádzať chorobám. K tomu všetkému potrebuje naše telo 20 rôznych aminokyselín. Z 20 aminokyselín, ktoré potrebujeme, si naše telo dokáže vyrobiť 11 z nich. Zvyšných deväť aminokyselín je potrebné dodať telu prostredníctvom stravy. Tým sa hovorí esenciálne aminokyseliny.

Aminokyseliny sa delia do troch skupín: esenciálne, neesenciálne a podmienené. Esenciálne aminokyseliny sú: histidín, izoleucín, leucín, lyzín, metionín, fenylalanín, treonín, tryptofán, valín. Neesenciálne aminokyseliny sú: alanín, asparagín, kyselina asparagová, cysteín, kyselina glutamová, glutamín, glycín, prolín, serine, tyrozín. Podmienené aminokyseliny - tieto aminokyseliny sú esenciálne iba za určitých okolností.

Funkcie aminokyselín

  • Podieľajú sa na "skladovaní" a transportu živín v tele.
  • Prenáša signály z jednej časti tela do druhej.
  • Majú priamy vplyv na orgány, šľachy, tepny a funkcie svalov. 
  • Podieľajú sa na hojení rán a oprave tkanív.
  • Sú dôležité pri regenerácií.

Ak niektorá z aminokyselín chýba, alebo nie je v dostatočnom množstve, podpíše sa to aj na nedostatočnej produkcii bielkovín a následne spôsobiť prejavy ako je lámavosť nechtov, vypadávanie vlasov, kožné problémy, výrazne zníženie množstva svalovej hmoty alebo napríklad opuchy tváre. Zvýšený príjem aminokyselín by mali mať športovci a fyzicky aktívni ľudia. Osoby, ktoré majú nedostatočný prísun makroživín zo stravy alebo osoby s už konkrétnymi ťažkosťami, ktoré môže spôsobovať nedostatok aminokyselín.