Omega 3
Najpredávanejšie
Mozog rastie najväčšou rýchlosťou od narodenia až do veku asi 2 rokov, hoci vývoj pokračuje počas detstva a dospievania. Viac ako 60 % mozgu je tvorených tukom a omega-3 mastná kyselina DHA (kyselina dokosahexaenová) tvorí asi 10 – 15 % z toho. DHA je nevyhnutná pre vývoj sensorických, percepčných, kognitívnych a motorických (nervových) systémov počas prudkého rastu mozgu.
Omega 3 mastné kyseliny a vývoj
Omega-3 sú mastné kyseliny, ktoré sú životne dôležitými zložkami bunkových membrán a pretože si ich nevieme vyrobiť sami, musíme ich nejako dostať do stravy. Tieto mastné kyseliny sú dôležité pre rôzne telesné funkcie, od bunkového rastu až po svalovú aktivitu a u dospievajúcich chlapcov pre vývoj spermií.
Predpokladá sa, že časti mozgu bohaté na DHA sú zodpovedné za činnosti, ako je plánovanie, riešenie problémov a sústredená pozornosť. Najmä príjem DHA je uznávaná ako nevyhnutná pre normálnu funkciu mozgu. Pomáha zlepšiť fluiditu membrány, čo znamená, že nervové impulzy alebo správy sú prenášané efektívnejšie.
Omega-3 sú esenciálne mastné kyseliny, ktoré pomáhajú vyživovať mozog a udržiavať ho zdravý. Sú súčasťou procesu budovania nových buniek – kľúčom k rozvoju centrálneho nervového a kardiovaskulárneho systému a pomáhajú telu vstrebávať živiny. Omega-3 tuky sú tiež dôležité pre funkciu očí - ostrý zrak.
Výber omega 3
Omega 3 mastné kyseliny môžu byť vo forme tabletiek, gélových kapsúl alebo olejov. Do výberu by sme mali zohľadniť či má správny pomer EPA a DHA. Ideálny pomer je 1:2 v prospech DHA. Ďalším kritériom by malo byť to, či olej obsahuje minimum aditív (napr. konzervantov, aróm, sladidiel). ako vieme, more už nie je čisté tak, ako bývalo. Práve naopak, je znečistené v dôsledku ľudských aktivít (ťažba ropy, spaľovanie fosílnych palív atď.). Ryby potom v sebe môžu uchovávať toxíny ako ortuť, dioxíny a PCB, ktoré môžu byť škodlivé pre naše zdravie. Vyberajte preto také rybie oleje, ktoré boli kontrolované na všetky kontaminujúce látky, ideálne treťou nezávislou stranou.