Náhrada za biely cukor. Poznáte prírodné alternatívy sladidiel?

Alternatívy cukru sa stávajú stále populárnejšími, ako ľudia hľadajú zdravšie možnosti sladkých chutí bez negatívnych dopadov na zdravie, ktoré môže priniesť prílišná konzumácia bieleho rafinovaného cukru. Tieto alternatívy nielenže ponúkajú rôznorodosť v sladivosti, ale tiež výrazne líšia svoj dopad na hladinu cukru v krvi, čo sa meria glykemickým indexom (GI). GI je meradlo, ktoré hodnotí, ako rýchlo potraviny zvyšujú hladinu glukózy v krvi na škále od 0 do 100, pričom čistá glukóza má hodnotu 100.

Prírodné sladidlá a ich glykemický index

1.) Med

Med je prírodné sladidlo, ktoré získava z nektáru kvetov včelami. Má bohatú históriu používania ako sladidlo a liečivo. Jeho sladivosť je vyššia ako u bieleho cukru, a to vďaka obsahu fruktózy, ktorá je sladšia ako glukóza. Med ponúka jedinečný profil chutí, ktoré sa líšia v závislosti od typu kvetín, z ktorých bol nektár, a antioxidanty a malé množstvo vitamínov a minerálov. Jeho glykemický index sa môže pohybovať od stredne vysokého do vysokého, čo znamená, že môže spôsobiť pomerne rýchlu hladinu cukru v krvi, aj keď menej ako čistá glukóza.

 • Sladivosť: med má vyššiu ako biely cukor, s bohatým profilom chuťou v závislosti od druhu kvetov.
 • Glykemický index: 45-64, čo je nižšia ako u bieleho cukru, ale stále môže zvýšiť hladinu cukru v krvi.

2.) Javorový sirup

Javorový sirup je získavaný varením miazgy z javorových stromov. Obsahuje antioxidanty a minerály, ako je mangán a zinok. Jeho sladivosť je mierne nižšia ako u bieleho cukru, ale má charakteristickú chuť, ktorá je obľúbená v mnohých pokrmoch a receptoch. Glykemický index javorového sirupu je stredný, čo znamená, že dostávate hladinu cukru v krvi v krvi ako biely cukor, ale stále ho treba konzumovať s mierou.

 • Sladivosť: Mierne nižšia ako biely cukor, s charakteristickou chuťou.
 • Glykemický index: Okolo 54, čo je lepšie ako biely cukor, ale stále sa odporúča mierna konzumácia.

3.) Agávový sirup

Agávový sirup pochádza z rastlín agáve a je výrazne sladší ako biely cukor, čo znamená, že ho možno použiť v menšom množstve. Má veľmi nízky glykemický index vďaka vysokému obsahu fruktózy, čo je výhoda na stabilizáciu hladiny cukru v krvi. Avšak, jeho vysoký obsah fruktózy môže byť vnímaný ako nevýhoda z hľadiska zdravia, pretože nadmerná konzumácia fruktózy je spojená s rizikom pre zdravie, vrátane ochorení pečene a inzulínovej rezistencie.

 • Sladivosť: Vyššia ako biely cukor, používa sa často v menšom množstve.
 • Glykemický index:  Veľmi nízky (okolo 15), ale obsahuje vysokú úroveň fruktózy, ktorá môže byť problematická pri nadmernom užívaní.

Alternativy cukru

4.) Stévia

Stévia je prírodné sladidlo získavané z listov rastlín Stevia rebaudiana. Je až 300-krát sladší ako cukor, ale totálna kalória, čo ju robí obľúbenou voľbou pre nízkokalorické diéty. Glykemický index stevie je 0, čo znamená, že nemá žiadny vplyv na hladinu cukru v krvi, čo je vhodné pre diabetikov. Stevia je niekedy kritizovaná za svoju špecifickú chuť, ktorá môže zahŕňať horký pozadný tón.

 • Sladivosť: Až 300-krát sladšia ako biely cukor, bez kalórií.
 • Glykemický index: 0, čo ju robí vhodnou pre diabetikov a tých, ktorí sledujú hladinu cukru v krvi.

5.) Erythritol

 • Sladivosť: O niečo menej sladký ako biely cukor.
 • Glykemický index: 0, je populárny voľbou v nízkokalorických a keto diétach.

6.) Kokosový cukor

 • Sladivosť: Porovnateľná s bielym cukrom.
 • Glykemický index: Okolo 40, čo je lepšie ako biely cukor, ale stále obsahuje vysoký podiel fruktózy.

7.) Datľový sirup

 • Sladivosť: Mierne nižšia ako biely cukor, s jemnou chuťou.
   
   
 • Glykemický index: 50-55, ponúka trochu lepšiu alternatívu s výživnými vlastnosťami.

8.) Xylitol

Xylitol je alkoholový cukor (polyol), ktorý sa prirodzene vyskytuje v niektorých druhoch ovocia a zeleniny. V priemyselnom meradle sa však často vyrába z rastlinných vlákien, ako je breza alebo kukuričné ​​vlákno. Jeho obľúbenosť rastie vďaka nízkokalorickému obsahu a schopnosti znižovať riziko zubného kazu, pretože nie je metabolizovaný ústnymi baktériami rovnako ako bežný cukor.

 • Sladivost: Xylitol má sladivosť porovnateľnú s bielym cukrom, čo z neho robí obľúbenú priamu náhradu v receptoch a produktoch.
 • Glykemický index: Xylitol má nízky glykemický index, obvykle okolo 7-13. Táto nízka hodnota znamená, že má minimálny vplyv na hladinu cukru v krvi, čo ho robí vhodným pre diabetikov a osoby sledujúce glykemický index svojej stravy.

Použitie xylitolu má však aj svoje nevýhody. Pri konzumácii v nadmernom množstve môže mať laxatívne účinky a spôsobiť zažívacie problémy u niektorých ľudí. Je tiež extrémne toxický pre psov, takže je dôležité zaistiť, aby zvieratá k nemu nemali prístup.

Čo je treba zvážiť?

Pri výbere alternatívy cukru je dôležité zvážiť nielen glykemický index a sladivosť, ale aj celkový vplyv na zdravie. Výber správnej alternatívy cukru závisí od individuálnych zdravotných cieľov, diétnych obmedzení a osobných preferencií chuti. Je tiež dôležité užívať tieto alternatívy s mierou.