Vývoj cukrov vo výžive: História, súčasnosť a alternatívy

Vo svete výživy a zdravého životného štýlu sú cukry a sladidlá zásadnou témou. Cukry sú dlho považované za hlavný zdroj energie a zároveň za niečo, čo môže viesť k mnohým zdravotným problémom. V tomto článku sa pozrieme na vývoj cukrov vo výžive – od historického použitia cez umelé sladidlá až po súčasné alternatívy v podobe prírodných sladidiel, ako sú xylitol a erytritol.

História cukru vo výžive

Cukry, najmä sacharóza, boli dlho používané ako sladidlo v rôznych formách potravín a nápojov. Historicky bola sacharóza extrahovaná z cukrovej trstiny a cukrovej repy. V 18. a 19. storočí sa s rozvojom poľnohospodárstva a spracovania cukru začala sacharóza stávať stále dostupnejšou, čo viedlo k jej rozšírenejšej konzumácii.

Cukor sa stal základom mnohých tradičných pokrmov a dezertov. Okrem priamej konzumácie sa začal pridávať do spracovaných potravín a nápojov, čo zvýšilo jeho prítomnosť v našej strave.

Nástup umelých sladidiel

V 20. storočia sa objavili umelé sladidlá, ktoré mali poskytovať sladkú chuť bez kalórií. Medzi prvé patrili sacharín (objavený v roku 1879) a cyklamát (objavený v 30. rokoch 20. storočia). Tieto sladidlá boli považované za lacnejšiu alternatívu k cukru a rýchlo našli svoje miesto v potravinárskom priemysle. Neskôr nasledovali ďalšie umelé sladidlá, ako je aspartám, acesulfám K a sukralóza. Hoci tieto sladidlá ponúkajú sladkú chuť bez kalórií, ich bezpečnosť a zdravotné účinky boli opakovane skúmané a niektoré z nich boli spojené s potenciálnymi rizikami.

Škodlivosť umelých sladidiel

Niektoré štúdie naznačujú, že nadmerná konzumácia umelých sladidiel môže mať negatívny vplyv na zdravie:

 1. Metabolické problémy: Niektoré štúdie ukazujú, že umelé sladidlá môžu ovplyvňovať metabolizmus a zvyšovať riziko inzulínovej rezistencie a cukrovky.

 2. Ovplyvnenie črevného mikrobiómu: Niektoré výskumy naznačujú, že umelé sladidlá môžu negatívne ovplyvňovať črevný mikróbiom, čo môže mať vplyv na celkové zdravie.

Prírodné sladidlá ako alternatíva

S rastúcim záujmom o zdravý životný štýl a prírodné produkty sa dostali do popredia prírodné sladidlá, ktoré ponúkajú sladkú chuť bez škodlivých vedľajších účinkov. Medzi najobľúbenejšie patrí xylitol a erytritol.

 1. XylitolXylitol je alkoholový cukor (polyol), ktorý sa vyskytuje v niektorých rastlinách, ako sú brezy. Je sladký ako sacharóza, ale obsahuje asi o 40% menej kalórií. Xylitol tiež nespôsobuje prudké zvýšenie hladiny cukru v krvi, čo ho robí vhodným pre diabetikov. Navyše má priaznivý vplyv na zuby, pretože zabraňuje rastu baktérií spôsobujúcich zubný kaz.

 2. Erytritol: Erytritol je ďalší alkoholový cukor, ktorý sa vyskytuje prirodzene v niektorých druhoch ovocia a fermentovaných potravinách. Má takmer nulovú kalorickú hodnotu, neovplyvňuje hladinu cukru v krvi a je ľahko stráviteľný. Erytritol je tiež dobre znášaný a má menej vedľajších účinkov ako iné polyoly.

Xylitol a Erythritol

Výhody prírodných sladidiel

Prírodné sladidlá, ako sú xylitol a erytritol, ponúkajú niekoľko výhod:

 1. Nízky glykemický index: Obe sladidlá majú nízky glykemický index, čo znamená, že nespôsobujú prudké zvýšenie hladiny cukru v krvi. To je výhodné pre diabetikov a osoby sledujúce svoje hladiny cukru.

 2. Nízkokalorická alternatíva: Xylitol a erytritol majú nižšiu kalorickú hodnotu ako sacharóza, čo ich robí atraktívnymi pre osoby, ktoré chcú obmedziť príjem kalórií.

 3. Zdravie zubov: Xylitol má preukázaný pozitívny vplyv na zubné zdravie, pretože zabraňuje rastu baktérií spôsobujúcich zubný kaz.

 4. Jednoduchá dostupnosť: Tieto sladidlá sú ľahko dostupné a je možné ich využiť v rôznych pokrmoch a nápojoch ako zdravú alternatívu k cukru.

Nevýhody prírodných sladidiel

Hoci majú prírodné sladidlá množstvo výhod, majú aj svoje nevýhody. Niektorí ľudia môžu pociťovať odlišnú chuť pri konzumácii prírodných sladidiel, najmä erytritolu, ktorý môže mať jemný chladivý pocit v ústach. Táto odlišná chuť môže byť pre niektorých spotrebiteľov prekážkou. Xylitol a erytritol sú navyše často drahšie ako bežná sacharóza, čo môže byť prekážkou, ak hľadáte lacnejšiu alternatívu k cukru.

Záver

Vývoj cukrov vo výžive prešiel dlhou cestou – od tradičnej sacharózy po umelé sladidlá a nakoniec k prírodným alternatívam, ako sú xylitol a erytritol. Tieto prírodné sladidlá ponúkajú zdravšie možnosti sladkej chuti bez toho, aby prispievali k negatívnym zdravotným dopadom, ktoré môžu byť spojené s nadmernou konzumáciou cukru a umelých sladidiel. Zaradením týchto prírodných alternatív do svojej stravy môžeme udržať sladkú chuť našich jedál a nápojov a zároveň podporovať zdravý životný štýl.

Zdroje

 1. Mattes, R. D., et al. "Impact of Sucralose on Metabolic Response and Gut Microbiota." Journal of Nutritional Biochemistry, vol. 27, 2015, pp. 64–68. DOI: 10.1016/j.jnutbio.2015.08.002. Tato studie se zaměřila na dopad sukralózy na metabolickou reakci a střevní mikrobiom, ukazujíc, že umělá sladidla mohou mít negativní vliv na zdraví střev.

 2. Suez, J., et al. "Artificial Sweeteners Induce Glucose Intolerance by Altering the Gut Microbiota." Nature, vol. 514, no. 7521, 2014, pp. 181–186. DOI: 10.1038/nature13793. Tato studie naznačuje, že umělá sladidla mohou vyvolat intoleranci na glukózu tím, že ovlivňují střevní mikrobiom, což má vliv na metabolismus.

 3. Griffin, B. A., et al. "Erythritol and its Potential in Human Health: A Comprehensive Review." Food & Function, vol. 10, no. 6, 2019, pp. 2685–2691. DOI: 10.1039/C8FO01505A. Tato studie poskytuje komplexní přehled o erythritolu a jeho potenciálu v lidském zdraví, včetně jeho vlivu na metabolismus a gastrointestinální zdraví.