Poruchy erekcie: Príčiny, prevencia a liečba na zlepšenie sexuálneho zdravia

Poruchy erekcie, známe tiež ako erektilná dysfunkcia, sú jednou z najčastejších sexuálnych dysfunkcií u mužov. Tento stav je charakterizovaný ťažkosťami dosiahnuť alebo udržať dostatočnú erekciu na uspokojivý sexuálny styk. Erektilná dysfunkcia môže mať významný vplyv na kvalitu života, sebavedomie a medziľudské vzťahy.

Čo spôsobuje poruchy erekcie?

Erektilná dysfunkcia je komplexný zdravotný stav s mnohými príčinami. Tu je podrobnejší rozbor jednotlivých fyzických a psychologických faktorov, ktoré môžu prispievať k problémom s erekciou:

1.) Fyzické príčiny

 • Cievne problémy: Tieto problémy sú jednou z najčastejších príčin erektilnej dysfunkcie. Ateroskleróza, teda zúženie tepien spôsobené hromadením tukových plátov, obmedzuje prietok krvi a sťažuje dosiahnutie alebo udržanie erekcie. Ďalšie cievne ochorenia, ako je vysoký krvný tlak alebo vysoká hladina cholesterolu, môžu tiež poškodiť cievy a obmedziť krvný obeh.

 • Neurologické poruchy: Poškodenie nervov v dôsledku ochorení, ako je diabetes alebo roztrúsená skleróza, môže ovplyvniť prenos nervových impulzov potrebných na erekciu. Diabetes je obzvlášť významným rizikovým faktorom, pretože môže spôsobiť neuropatiu, teda poškodenie periférnych nervov. Choroby ako Parkinsonova choroba alebo poranenia miechy tiež ohrozujú nervové dráhy.

 • Hormonálna nerovnováha: Nízka hladina test0sterónu môže znížiť libido a sťažovať dosiahnutie erekcie. Hormonálne problémy spojené so štítnou žľazou, ako je hypotyreóza, môžu tiež spôsobiť zmeny v sexuálnej funkcii.

 • Lieky: Niektoré lieky môžu ako vedľajší účinok spôsobiť problémy s erekciou. Patria medzi ne antidepresíva, ktoré môžu znižovať libido, antihypertenzíva (lieky na vysoký krvný tlak), ktoré znižujú prietok krvi, a lieky používané pri liečbe prostaty.

2.) Psychologické príčiny

 • Stres a úzkosť: Dlhodobý stres vedie k zvýšeniu hladiny kortizolu, čo môže negatívne ovplyvniť hladiny hormónov zapojených do sexuálnej funkcie. Úzkosť z výkonu (strach, že človek nebude schopný dosiahnuť alebo udržať erekciu) môže viesť k cyklu neúspechov, pretože nervozita obmedzuje schopnosť tela správne reagovať.

 • Depresia: Môže spôsobiť zníženie libida, čo znižuje záujem o sexuálnu aktivitu. Antidepresíva môžu ďalej tento problém prehĺbiť.

 • Problémy vo vzťahu: Nedostatok komunikácie, dôvery alebo nevyriešené konflikty môžu vytvárať emocionálne bariéry, ktoré bránia sexuálnej intimite. Táto dynamika môže vyústiť do úzkosti, ktorá ovplyvňuje schopnosť dosiahnuť alebo udržať erekciu.

Okrem týchto hlavných kategórií môžu problémy s erekciou spôsobovať aj ďalšie faktory, ako sú fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu alebo nedostatok fyzickej aktivity. Pochopenie základných príčin je dôležité pre správnu diagnózu a liečbu, často zahŕňajúcu kombináciu liekov, zmien životného štýlu a psychologickej podpory.

(Slovenčina)_2

Ako vypadá prevencia?

Prevencia erektilnej dysfunkcie spočíva v prijatí opatrení, ktoré zlepšia celkové zdravie, najmä v oblasti krvného obehu, hormonálnej rovnováhy a duševného zdravia. Kľúčovými preventívnymi krokmi sú:

1.) Pravidelná fyzická aktivita

 • Posilnenie kardiovaskulárneho systému: Aeróbne cvičenie, ako je chôdza, beh alebo plávanie, podporuje zdravie ciev a zlepšuje krvný obeh. Tým sa zvyšuje schopnosť tela prenášať krv do penisu a udržať kvalitnú erekciu.

 • Posilnenie svalstva panvového dna: Špecifické cvičenia, známe ako Kegelove cviky, môžu zlepšiť svalovú kontrolu v oblasti panvy, čo môže podporiť lepšiu schopnosť udržať erekciu.

 • Zníženie stresu: Cvičenie tiež uvoľňuje endorfíny, ktoré zlepšujú náladu a redukujú hladiny stresových hormónov, ktoré môžu negatívne ovplyvňovať sexuálne funkcie.

2.) Zdravá strava

 • Ovocie a zelenina: Obsahujú antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť cievy pred poškodením voľnými radikálmi a zápalom.

 • Celozrnné produkty: Sú bohaté na vlákninu, ktorá pomáha regulovať hladinu cholesterolu a tým chrániť cievy.

 • Obmedzenie nasýtených tukov a cukrov: Tieto zložky môžu spôsobiť obezitu, aterosklerózu a zápaly, ktoré vedú k poškodeniu ciev a tým aj k zhoršeniu krvného obehu.

3.) Obmedzenie alkoholu a zákaz fajčenia

 • Alkohol: Nadmerná konzumácia alkoholu môže viesť k hormonálnej nerovnováhe a zníženej citlivosti nervového systému, čo priamo ovplyvňuje schopnosť dosiahnuť erekciu.

 • Fajčenie: Nikotín a ďalšie toxíny v cigaretách môžu spôsobiť zúženie tepien a cievne problémy. Fajčenie taktiež znižuje hladinu oxidu dusnatého, ktorý je kľúčový pre rozšírenie ciev a prietok krvi do penisu.

4.) Správna hmotnosť

 • Zníženie rizika diabetu: Nadváha a obezita zvyšujú riziko vzniku diabetu, ktorý môže spôsobiť poškodenie nervov a ciev, čo vedie k erektilnej dysfunkcii.

 • Prevencia kardiovaskulárnych ochorení: Udržiavanie zdravej hmotnosti môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu a krvný tlak, čo prispieva k zdravému krvnému obehu.

5.) Správa stresu

Chronický stres a úzkosť môžu zasahovať do sexuálnych funkcií, preto je dôležité nájsť efektívne spôsoby, ako sa s nimi vysporiadať, či už prostredníctvom meditácie, konzultácií s terapeutom alebo iných relaxačných techník.

6.) Pravidelné lekárske prehliadky

Kontroly u lekára môžu pomôcť odhaliť a riešiť zdravotné problémy, ktoré by mohli prispieť k erektilnej dysfunkcii, vrátane kontroly hladiny cholesterolu, krvného tlaku a ďalších indikátorov zdravia.

Celkovo je dôležité zamerať sa na udržanie zdravého životného štýlu, ktorý podporuje optimálnu funkciu kardiovaskulárneho a nervového systému, udržuje hormonálnu rovnováhu a redukuje stres, čím prispieva k prevencii erektilnej dysfunkcie.

(Slovenčina) (1)

Poruchy erekcie a ich liečba

Liečba erektilnej dysfunkcie je prispôsobená individuálnym potrebám pacienta v závislosti od príčiny a závažnosti problému. Rôzne možnosti liečby môžu zahŕňať:

1.) Psychoterapia

 • Kognitívno-behaviorálna terapia (KBT): Pomáha identifikovať a zmeniť negatívne myšlienkové vzorce, ktoré môžu ovplyvňovať výkon. Pomáha tiež zmierňovať úzkosť z výkonu a riešiť psychologické problémy, ako je stres alebo depresia.

 • Párová terapia: Je užitočná, ak sú problémy s erekciou spôsobené alebo ovplyvnené problémami vo vzťahu. Terapia pomáha párom zlepšiť komunikáciu a vytvoriť zdravšie prostredie pre intimitu.

2.) Zmeny životného štýlu

 • Zdravá strava: Vyvážená strava s nízkym obsahom nasýtených tukov a vysokým obsahom vlákniny môže pomôcť zlepšiť zdravie ciev.

 • Pravidelné cvičenie: Okrem zlepšenia fyzickej kondície a zdravia ciev znižuje hladinu stresu a zlepšuje hormonálnu rovnováhu.

 • Redukcia stresu: Techniky, ako je meditácia, jóga alebo dychové cvičenia, môžu pomôcť znížiť úzkosť a zlepšiť schopnosť dosiahnuť erekciu.

3.) Mechanické pomôcky

 • Vákuové pumpy: Vytvára podtlak okolo penisu, čo spôsobí nahrnutie krvi a vznik erekcie. Potom je okolo základne penisu nasadený zužovací krúžok, ktorý udržuje erekciu.

 • Konstrikčné krúžky: Tieto krúžky udržujú krv v penise počas pohlavného styku, ale je dôležité ich odstrániť po maximálne 30 minútach, aby nedošlo k poškodeniu tkaniva.

4.) Chirurgické riešenie

 • Penisové protézy: Sú implantované do penisu a umožňujú manuálne alebo hydraulické dosiahnutie erekcie. Táto metóda je najčastejšie používaná u pacientov, pre ktoré iné metódy neboli úspešné.

 • Cievna chirurgia: Vykonáva sa u pacientov s obehovými problémami v oblasti penisu, napríklad pri zúžení ciev spôsobenom traumou alebo aterosklerózou.

5.) Doplnky stravy

Doplnky stravy môžu byť užitočné ako súčasť prevencie alebo podpory liečby erektilnej dysfunkcie, a to najmä vtedy, ak zlepšujú zdravie ciev, hormonálnu rovnováhu alebo hladinu energie.

 • Omega-3 mastné kyselinyOmega-3 mastné kyseliny z rybieho oleja alebo rastlinných zdrojov, ako morské riasy, sú známe svojimi pozitívnymi účinkami na srdce a cievy. Môžu pomôcť zlepšiť krvný obeh a znížiť zápal.

 • Maca: Maca je peruánska rastlina, ktorá sa tradične používa na podporu libida a hormonálnej rovnováhy. Môže byť prospešná najmä pri zníženej sexuálnej túžbe spojenej so stresom alebo hormonálnou nerovnováhou.

 • L-arginín: L-arginín je aminokyselina, ktorá je prekurzorom oxidu dusnatého, čo je molekula, ktorá rozširuje cievy a zlepšuje prietok krvi. Niektoré štúdie ukazujú, že môže pomôcť zlepšiť erekciu, najmä ak je kombinovaný s ďalšími doplnkami, ako je Pycnogenol1.

 • Zinok: Zinok je minerál dôležitý pre zdravie reprodukčného systému, pretože sa podieľa na produkcii testosterónu. Doplnky obsahujúce zinok môžu byť užitočné u mužov s nízkou hladinou tohto minerálu.

 • Ginkgo biloba: Extrakt z Ginkgo biloba môže pomôcť zlepšiť prietok krvi v tele, vrátane oblasti genitálií. Zlepšuje aj duševnú výkonnosť a môže znížiť stres.

 • Ashwagandha: Táto adaptogénna bylina je známa tým, že znižuje hladiny stresu a kortizolu, čo môže zlepšiť sexuálnu túžbu a schopnosť dosiahnuť erekciu.

Psychologický aspekt

Psychologické aspekty erektilnej dysfunkcie sú zásadné a môžu mať hlboký vplyv na psychické zdravie a kvalitu života. Muži, ktorí trpia týmto problémom, často zažívajú:

1.) Pocity hanby a zlyhania

Zlyhanie pri dosiahnutí alebo udržaní erekcie môže viesť k silným pocitom hanby a menejcennosti. Spoločenský tlak a kultúrne očakávania môžu tieto emócie zosilniť, čo vytvára začarovaný kruh, kedy pocity zlyhania zvyšujú pravdepodobnosť opakovaných problémov.

2.) Úzkosť z výkonu

Strach z toho, že sa erekcia opäť nepodarí dosiahnuť alebo udržať, môže vyvolať tzv. úzkosť z výkonu. Táto úzkosť výrazne obmedzuje schopnosť tela správne reagovať počas sexuálneho styku, čo vedie k opakovaným zlyhaniam.

3.) Zníženie sebavedomia

Erektilná dysfunkcia môže mať vážny vplyv na sebavedomie muža, čo môže ovplyvniť nielen intímny život, ale aj ďalšie aspekty jeho života, ako je práca, sociálne vzťahy a celkový pohľad na seba.

4.) Problémy vo vzťahu

Problémy s erekciou môžu narušiť komunikáciu a dôveru medzi partnermi. Partneri často čelia nepochopeniu, alebo môžu chybne predpokladať, že je problém spôsobený nedostatkom záujmu. Tieto mylné predstavy môžu spôsobiť vzájomné odcudzenie a emocionálnu dištanciu.

5.) Depresie

Opakované pocity zlyhania a úzkosti môžu viesť k vzniku depresie. Tým sa ďalej znižuje libido a vytvárajú sa bariéry brániace zlepšeniu stavu.

Otvorená komunikácia s partnerom a odborná pomoc

 • Komunikácia s partnerom: Zdieľanie pocitov a obáv s partnerom môže pomôcť zmierniť stres a zlepšiť vzájomné porozumenie. Keď partneri vedia, že problém nie je odrazom nezáujmu alebo nevery, môžu spoločne pracovať na hľadaní riešení.

 • Psychoterapia: Odborná pomoc v podobe psychoterapie môže byť kľúčová. Terapeut môže ponúknuť techniky, ktoré pomôžu zvládnuť úzkosť z výkonu a prehodnotiť negatívne myšlienkové vzorce. Kognitívno-behaviorálna terapia (KBT) a iné formy terapie pomáhajú mužom prekonať ich psychologické prekážky.

 • Párová terapia: Ak sú problémy ovplyvnené vzťahovými problémami, terapia môže pomôcť zlepšiť komunikáciu, vyriešiť konflikty a posilniť dôveru a intimitu medzi partnermi.

Riešenie psychologických aspektov erektilnej dysfunkcie je zásadnou súčasťou liečby. Pomocou komunikácie a odbornej podpory je možné vytvoriť zdravšie prostredie, ktoré podporuje úspešnú liečbu a zlepšenie kvality života.

Záver

Poruchy erekcie sú komplexný problém s mnohými možnými príčinami a dôsledkami. Dôležitá je včasná diagnostika a komplexný prístup k liečbe, ktorý zohľadňuje ako fyzické, tak psychologické faktory. Včasná liečba môže výrazne zlepšiť kvalitu života a umožniť mužom vrátiť sa k plnohodnotnému sexuálnemu životu.

 

1. Neuzillet, Y., Hupertan, V., Cour, F., Botto, H., & Lebret, T. (2013). A randomized, double‐blind, crossover, placebo‐controlled comparative clinical trial of arginine aspartate plus adenosine monophosphate for the intermittent treatment of male erectile dysfunction. Andrology, 1. https://doi.org/10.1111/j.2047-2927.2012.00046.x.