10 položiek celkom

Vitamín E je dôležitý vitamín pre silnú imunitu, zdravú pokožku a oči. Má silný antioxidačný účinok, čo znamená, že chráni bunky pred poškodením. Najčastejšie tento vitamín získame z jedla. Dobrým zdrojom je rastlinný olej, listová zelenina – špenát, obilné potraviny, vajcia a orechy.

Nedostatok vitamínu E sa môžem prejaviť niekoľkými spôsobmi. Medzi najčastejšie príznaky deficitu vitamínu E patria poruchami funkcií reprodukčných orgánov, ďalej poruchy nervov a svalov, problémy s chôdzou a zníženie obranyschopnosti organizmu.

Jednou z najpodstatnejších vlastností vitamínu E, sú jeho antioxidačné vlastnosti. Pomáha teda v boji proti voľným radikálom. Vitamínu E by mali mať dostatočné množstvo predovšetkým fajčiari, ktorí sú priamo zasiahnutí pôsobením voľných radikálov (jedna z príčin pôsobenia voľných radikálov) a tabakové výrobky priamo znižujú hladinu tohto vitamínu. Nedostatok vitamínu E sa môže prejaviť stratou svalovej koordinácie a zhoršením zraku a reči. Existujú špecifické situácie, kedy môže dôjsť k nedostatku tohto vitamínu. Môžu byť ohrození ľudia, ktorí majú problémy so vstrebávaním tukov, čo je častý problém tých, ktorí bojujú so zá***lovým ochorením čriev, Crohnovou chorobou, ochorením pečene alebo nedostatočnosťou pankreasu. Tím, ktorým bola diagnostikovaná cystická fibróza alebo ľudia, ktorí podstúpili operáciu bypassu žalúdka.

Vitamín E pomáha optimalizovať cholesterol, regeneruje pokožku, podieľa sa na kvalite vlasov, optimalizuje hormóny, pomáha pri PMS (predmenštruačného syndrómu), podieľa sa na funkciách zraku, môže pomôcť osobám s poklesom kognitívnych vlastností, zlepšuje fyzickú odolnosť a v tehotenstve sa podieľa na vývoji a rastu plodu.