NOVINKA: BrainMax Astaxanthin! Viac: ZDE

Guarana a jej účinky

Guarana alebo Paullinia cupana je popínavá rastlina. Vzhľadom na to, že ku svojmu rastu potrebuje teplé a vlhké podnebie, pochádza guarana prevažne z amazonského dažďového pralesa v Brazílii. Po celé stáročia bola guarana používaná domorodými kmeňmi pre svoje liečivé účinky. Najmä sa používala pre močopudné vlastnosti, ďalej proti bolestiam hlavy, horúčke, kŕčom a ako mocné afrodiziakum. Plody Guarany majú červenú šupku, vnútri je biela dužina a v nej čierne semená veľkosti kávového zrna. Pokiaľ ide o chuť semien guarany, tak sú extrémne horké.

Guarana obsahuje rozmanitú škálu stimulantov ako je kofeín, teofylín a teobromín. Mimo to sa Guarana môže pochváliť aj celým radom antioxidantov ako sú taníny, saponíny a katechíny. Antioxidanty sú dôležité, pretože neutralizujú voľné radikály.

Účinky guarany

  • Stimulant, ktorý zvyšuje produkciu energie
  • Posilňuje kognitívne schopnosti a pamäť
  • Pomáha v redukcii telesného tuku 
  • Podporuje zdravie pečene
  • Zmierňuje bolesti hlavy a svalov
  • Pomáha pri horúčke
  • Znižuje duševnú únavu a podporuje dobrú náladu
  • Pomáha pri bakteriálnych infekciách E. coli a Salmonella typhimurium1

Najviac je Guarana známa ako stimulant a dnes už je súčasťou všetkých energetických drinkov. Je to preto, že semená guarany obsahujú až šesťkrát viac kofeínu ako kávové zrná. Tým pomáha zmierniť únavu a zlepšiť sústredenie. Je tak skvelým pomocníkom pre športovcov, manažérov alebo študentov. Kofeín blokuje účinky adenozínu, zlúčeniny, vďaka ktorej sa cítime ospalí, a ktorá pomáha mozgu uvoľniť sa. Účinok Guarany na duševné zdravie a výkonnosť možno pripísať relatívne vysokému obsahu saponínov a tanínov, ktoré môžu pôsobiť spolu s kofeínom. Kofeín, ktorý Guarana obsahuje sa vstrebáva pomalšie oproti tomu obsiahnutému v káve a je to pravdepodobne spôsobené prítomnosťou molekuly tanínu. Preto je Guarana vhodnejšia na doplnenie energie ako káva. Navyše na ňu nevzniká závislosť.

Vďaka vysokému obsahu kofeínu, je schopná Guarana urýchliť odstránenie tuku a zároveň zvýšiť bazálny metabolizmus buniek. Kofeín je prirodzený stimulant nervového systému, ktorý spôsobuje uvoľňovanie adrenalínu. Adrenalín je hormonálna aktivita, ktorá spôsobuje spaľovanie tukov na energiu a zvyšuje srdcovú frekvenciu.

prinosy-guarany-infografika-brainmarket-sk

Bunky baktérií E. coli sú normálnou súčasťou črevnej flóry, ale keď rýchlo rastú v zápalovom prostredí, produkujú alfa-hemolysin, čo je toxín, ktorý spôsobuje netesnosť čriev, krvácanie a zápal. Guarana vyvoláva bunkovú smrť baktérie E. coli.

Guarana sa používa ako prírodné tonikum pri liečbe žalúdka a zažívacích ťažkostí ako je chronická hnačka alebo zápcha. Naviac má protizápalové vlastnosti. Kofeín obsiahnutý v guarane spolu s katechínmi zabraňujú upchávaniu tepien (aterosklerózy) znížením oxidačného poškodenia a znížením LDL, "zlého" cholesterolu.

Nielen že Guarana dokáže zvýšiť energiu má ale tiež schopnosť zlepšiť pamäť, sústredenie a náladu. Je to prírodný nootropikum - chemická zlúčenina, ktorá podporuje mozgovú činnosť.

Často sa Guarana používa v produktoch na celulitídu. Pre svoj vysoký obsah kofeínu a alkaloidov. Mnoho krémov proti starnutiu, čistiacich krémov, mydiel, šampónov a kondicionérov tiež používa guaranu ako svoju aktívnu zložku. Výťažky z guarany zo semien majú silné antimikrobiálne a antioxidačné vlastnosti, čo pravdepodobne prináša ďalšie výhody pre ich použitie ako prísady v kozmetike.

TIP: Ako vynikajúce energetické raňajky si môžete pripraviť ovsenú kašu s banánom a guaranou. Môžete pridať Lucumu, ktorá odvráti horkosť samotnej guarany.

 

Veronika Halusková

 

[1] Genotoxic and mutagenic effects of guarana (Paullinia cupana) in prokaryotic organisms, C A da Fonseca 1J LealS S CostaA C Leitão, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7513067/ 

 

 

Ak ste v článku zaznamenali chybu alebo preklep, dajte nám, prosím, vedieť na mail korektura@brainmarket.sk. Ďakujeme!

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie