NOVINKA! BrainMax Pure HHC & CBD ! Více: ZDE
Veľká novinka! Vlastná potravinárska výroba! Více: ZDE
NOVINKA: BrainMax Pure protein cookies ! Více: ZDE

Estrogénová dominancia u žien

Krehká hormonálna rovnováha medzi estrogénom a progesterónom

V ženskom tele dominujú dva hormóny: progesterón a estrogén. Oba tieto hormóny spolu kooperujú a to aj cez to, že majú v tele opačnú funkciu. To všetko však za predpokladu, že ich hladina je v rovnováhe. Postupne s vekom ženy sa mení aj ich množstvo, a to najviac v období pred a počas menopauzy. Žena vo veku od 35 do 50 rokov stráca 75% produkcie progesterónu, pričom estrogénu len 35%. Medzi ďalšie faktory nabúravajúce túto krehkú rovnováhu patrí intoxikácia syntetickými estrogénmi, ale o tom si prečítate až ďalej v článku.

Estrogén a jeho funkcie v ženskom tele

Najskôr si vysvetlíme, akú rolu majú tieto dva hormóny v tele ženy. Estrogén je hormón, ktorý má u žien za následok dozrievanie pohlavných orgánov, plné tvary, boky a prsia, keďže podporuje bunkové delenie a akumuláciu tuku. Estrogén taktiež posilňuje kosti a zaisťuje zdravú pleť. Je produkovaný vo vaječníkoch, zaisťuje celý priebeh menštruačného cyklu a taktiež pripravuje maternicu na uhniezdenie oplodneného vajíčka. Po oplodnení vajíčka ho tento hormón vyživuje. Estrogén má taktiež na svedomí výkyvy nálad, úzkosti, depresie a chronickú únavu. Estrogén síce nájdeme v oboch pohlaviach, ale u mužov je ho ďaleko menej a dominantný je testosterón.

Progesterón a jeho funkcie v ženskom tele

Oproti tomu, hormón progesterón je produkovaný v tzv. žltom teliesku vo vaječníkoch. Podporuje spaľovanie tukov, odvádza vodu z tkanív. Pokiaľ nie je vajíčko oplodnené, prestáva sa tvoriť a nastane menštruácia. Pokiaľ vajíčko oplodnené je, tvorí sa progesterón aj placenta. Naopak progesterón podporuje psychickú odolnosť a emočnú stabilitu. Aj z tohto dôvodu je dôležité mať progesterón v rovnováhe s estrogénom.

progesteron-potraviny-infografika-brainmarket-sk

Hormonálna nervonováha ↑estrogén ↓progesterón

Pokiaľ tieto hormóny nie sú v rovnováhe, nastáva tzv. estrogénová dominancia. Je to dané vyššou hladinou estrogénu voči nižšej hladine progesterónu. Estrogénová dominancia má za následok radu nepriaznivých dôsledkov, ako je zvýšené ukladanie tukových zásob najmä v oblasti brucha a stehien, hypoglykémia, premenštruačný syndróm, vypadávanie vlasov, endometrióza, nepravidelný menštruačný cyklus, časté zmeny nálad, znížená chuť na sex, osteoporóza, neplodnosť a v neposlednej rade zvýšené riziko vytvorenia myomu na maternici.

priznaky-estrogenove-dominance-infografika-brainmarket-sk

Zlý životný štýl môže viesť k estrogénovej dominancii

Estrogénová dominancia nevzniká len po štyridsiatom roku života v dôsledku blížiacej sa menopauzy, ale je ovplivnená takisto niekoľkými ďalšími faktormi.

Faktory negatívne ovplyvňujúce rovnováhu estrogénu a progesterónu:

  • Hormonálna antikoncepcia
  • Alkohol
  • Príjem ťažkých kovov
  • Chronický stres
  • Xenoestrogény - Sú zjednodušene povedané, syntetické estrogény. To sú pre nás známe pesticídy (napr.: potraviny: od mäsa až po zeleninu, pokiaľ nepochádza z bio produkcie) alebo látky, ktoré sú obsiahnuté v kozmetických produktoch a produktoch na upratovanie (parabény, fenoxyethanol, triklosány, atď.). Taktiež sem radíme toxické látky uvoľňujúce sa z plastov ako bisfenol A (BPA). A nesmieme zabudnúť ani na ftaláty vyskytujúce sa v syntetických vôňach a ďalších kozmetických produktoch, ale nielen v nich. Tieto látky sa dokážu do tela dostať aj trans dermálne (tzn. cez pokožku) a viaže sa na naše estrogénne receptory. Xenoestrogény majú napodobňovať nám vlastný estrogén a jeho prijímaním je narušená prirodzená biochemická aktivita. Medzi xenoestrogény patria taktiež mykoestrogény, z ktorých najnebezpečnejší je zearalenón. Tento mykotoxín napáda niektoré zrná kukurice alebo obilia a je najviac estrogénne aktívny.

Existujú výnimky, ktoré pomáhajú: kapustová zelenina

Existujú však látky zvané fytoetrogény, ktoré sú obsiahnuté hlavne v kapustovej zelenine (brokolica), niektorých bylinách, ľanových semienkach. Tieto fytoestrogény naopak pomáhajú harmonizovať hormonálnu rovnováhu, ako u žien tak aj u mužov. Pozor: Vyhnite sa nefermentovanej sóji (v našich končinách prevažná väčšina), ktorá je v dnešnej dobe, predovšetkým priemyselne spracovaná potravina, a bohužiaľ, väčšinou taktiež geneticky modifikovaná. V neposlednej rade je plná antinutrientov a fytátov (blokujú vstrebávanie minerálov: vápnik, horčík, zinok atď. aj vitamínov), látok blokujúcich štítnu žľazu (goitrogény) a predovšetkým zlých fytoestrogénov mimifikujúcich skutočné estrogény, to znamená, s rovnakým účinkom ako syntetické estrogény. Mimo iné, sója obsahuje endokrinné disruptory, čo je súbor chemických látok, ktoré narušujú niektoré fyziologické funkcie endokrinného systému.

V období klimaktéria, kedy hladina estrogénu klesá mnohonásobne pomalšie než progesterón sa objavujú nepríjemné príznaky ako sú návaly tepla, zmeny nálad, únava, zadržiavanie vody, migréna a iné. Pokles týchto hormónov sa medicínsky rieši takzvanou hormonálne substitučnou terapiou. Príjem fytoestrogénov v strave je akési alternatívne riešenie hormonálne substitučnej terapie. Jedným z dôležitých fytoestrogénov je indol-3-karbinol (obsiahnutý v BrainMax Testamento), ktorý sa nachádza v kapustovej zelenine, hlavne v brokolici. Tento fytoestrogén pomáha kontrolovať hladinu estrogénu a zaisťuje, aby nedošlo k jeho zvýšeniu, alebo naopak významnému zníženiu. Tým môže znižovať riziko rakoviny pŕs a u mužov rakoviny prostaty. Mimo iné, indoly vykazujú aj antivírusové účinky. Bojujú s bunkami napadnutými ľudským papilomavírusom (HPV), ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice. Odporúčanie: Konzumujte pravidelne brokolicu, najlepšie z bio poľnohospodárskej produkcie alebo vyskúšajte BrainMax Testamento, NOW Indole-3-Carbinol či BrainMax 3.0 Anabolic Dagger.

estrogenova-dominance-infografika-brainmarket-sk

Ako žiť v hormonálnej rovnováhe

ucinky-latek-v-branmax-testamento_infografika_brainmarket_sk

Veronika Halusková, Jiří Votava

 

Ak ste v článku zaznamenali chybu alebo preklep, dajte nám, prosím, vedieť na mail korektura@brainmarket.sk. Ďakujeme!

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie