Morské a sladkovodné riasy: Sila prírody v každodennej výžive
Morské a sladkovodné riasy patria medzi prírodné poklady, ktoré sú ľudstvu známe už po stáročia. V súčasnosti zažívajú renesanciu vďaka svojim výnimočným nutričným vlastnostiam a prínosom pre ľudské zdravie. Aj keď boli tradične súčasťou jedálnička predovšetkým v Ázii, dnes si ich výživový potenciál získal popularitu po celom svete. V podobe doplnkov stravy sú ideálnym spôsobom, ako obohatiť jedálniček o živiny, ktoré môžu podporiť imunitný systém, zlepšiť energetickú hladinu, detoxikovať telo a prispieť k celkovej vitalite. Tieto riasy sú bohaté na bielkoviny, vitamíny, minerály, esenciálne mastné kyseliny a antioxidanty. Sú ideálnym prírodným suplementom pre moderného človeka.
Medzi najobľúbenejšie a najlepšie známe druhy rias, ktoré sú k dispozícii ako doplnky stravy, patrí chlorella a spirulina. Chlorella je sladkovodná riasa, zatiaľ čo spirulina je riasa morská. Obe sú známe svojou neuveriteľnou výživovou hodnotou. Aj keď majú oba tieto druhy rias podobné benefity, každý z nich ponúka niečo unikátne. Čo teda stojí za ich rastúcou popularitou a ako sa medzi nimi líšia?
Chlorella – zelený zázrak plný živín
Chlorella je jednobunková sladkovodná riasa, ktorá sa pre svoje nutričné hodnoty stala obľúbeným doplnkom stravy. Je bohatá na chlorofyl, ktorý je vynikajúcim detoxikačným prostriedkom. Chlorella, vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam, podporuje detoxikačné procesy v tele a vylučovanie toxických látok, čo môže prispieť k ochrane pred poškodením spôsobeným ťažkými kovmi.1 Chlorella je výnimočným zdrojom bielkovín, vitamínu B12, železa a ďalších minerálov, ktoré podporujú krvotvorbu, zlepšujú energetické hladiny a posilňujú imunitný systém.2
Vďaka vysokému obsahu vlákniny a chlorofylu má chlorella priaznivý vplyv na trávenie, podporuje zdravú črevnú mikroflóru a detoxikáciu čriev.3 Chlorella má priaznivý vplyv na pleť, vlasy a nechty, vďaka svojej schopnosti podporovať regeneráciu buniek, zlepšovať celkový metabolizmus a preukázateľné regeneračné účinky na pokožku.4
Spirulina – modrozelený klenot plný sily
Spirulina, modrozelená riasa, sa stala synonymom pre superpotravinu. Tento prastarý organizmus je známy svojou vysokou koncentráciou živín a vyniká ľahkou stráviteľnosťou. Spirulina je vysoko výživná, obsahuje bielkoviny a esenciálne aminokyseliny. Je teda cenným doplnkom stravy, najmä pre vegetariánov a vegánov. Poskytuje kompletné proteíny, ktoré telo potrebuje pre rast a regeneráciu.5
Okrem bielkovín spirulina obsahuje aj vitamíny B, najmä B1, B2 a B3, ktoré prispievajú k optimálnej funkcii nervového systému a energetickému metabolizmu. Nevyhnutné minerály ako horčík, draslík a železo podporujú zdravie srdca a krvného obehu.5 Spirulina sa vyznačuje silnými antioxidačnými a protizápalovými účinkami, ktoré majú pozitívny vplyv na celkový imunitný systém a pomáhajú zlepšiť vytrvalosť a regeneráciu po fyzickej námahe.6 Spirulina je obľúbená nielen medzi športovcami, ale aj medzi ľuďmi, ktorí hľadajú spôsob, ako podporiť svoju celkovú vitalitu.
Chlorella vs. Spirulina – aký je medzi nimi rozdiel?
Aj keď chlorella a spirulina zdieľajú mnoho výhod, existujú medzi nimi určité rozdiely, ktoré môžu ovplyvniť výber medzi týmito riasami. Zatiaľ čo chlorella je sladkovodná riasa, spirulina je modrozelená riasa, ktorá rastie v alkalických jazerách a slaných vodách. Tento rozdiel v prostredí ovplyvňuje zloženie živín a vlastnosti oboch rias.
Ak ide o detoxikáciu, chlorella má silnejšiu schopnosť viazať ťažké kovy a toxíny, a tým podporuje detoxikačné procesy v tele a vylučovanie škodlivých látok. To je kľúčové pre udržanie zdravia a ochranu pred toxickým zaťažením. Na druhej strane spirulina exceluje svojimi vlastnosťami, ktoré podporujú energiu a vitalitu, pričom vyniká vysokým obsahom bielkovín a vitamínov B. Tieto živiny zlepšujú metabolizmus, fyzickú výdrž a celkovú energetickú hladinu.
Zhrnúť a podčiarknuť, chlorella sa sústredí predovšetkým na celkovú očistu tela, zatiaľ čo spirulina je ideálna pre zabezpečenie dlhodobej energie a vitality. V závislosti na individuálnych potrebách a cieľoch možno obe riasy kombinovať pre dosiahnutie optimálneho zdravia.
Možnosti využitia v kozmetike
Okrem svojej výživovej hodnoty sú morské a sladkovodné riasy stále častejšie súčasťou kozmetických produktov vďaka svojim výnimočným vlastnostiam. Chlorella vďaka svojim silným antioxidačným vlastnostiam, podporuje regeneráciu pleti, spevnenie pokožky a ochranu pred voľnými radikálmi.7 Spirulina má široké využitie v kozmetických produktoch vďaka svojim regeneračným, antioxidačným a protizápalovým účinkom. Okrem toho podporuje zlepšenie vzhľadu pleti, jej hydratáciu a spevnenie a je efektívnou prírodnou ingredienciou pre anti-aging a zdravie pokožky.8 Riasy sa tak často nachádzajú v pleťových maskách, sérach a krémoch, ktoré majú nielen hydratačné, ale aj regeneračné účinky na pokožku.
Udržateľnosť a ekologické výhody rias
Jedným z dôležitých aspektov, ktorý zvyšuje atraktivitu rias ako doplnkov stravy, je ich udržateľnosť a ekologické výhody. Pestovanie morských a sladkovodných rias je oveľa ekologickejšie než tradičné poľnohospodárstvo, ktoré spotrebuje veľké množstvo vody a pôdy. Morské riasy, ako chlorella a spirulina, rastú v morských a sladkovodných prostrediach, kde nevyžadujú žiadne chemické hnojivá ani pesticídy. Sú schopné rásť aj v náročných podmienkach a neovplyvňujú negatívne životné prostredie. Táto ekologická výhoda je stále dôležitejšia pre mnoho spotrebiteľov, ktorí chcú prispieť k ochrane životného prostredia. Výroba morských rias na doplnky stravy je oveľa šetrnejšia k prírode, než produkcia iných potravinových zdrojov. To znamená, že nielen podporujú naše zdravie, ale aj predstavujú šetrný spôsob, ako si zabezpečiť potrebné živiny, bez toho aby sme zaťažovali planétu.
Záver
Riasy predstavujú vynikajúce prírodné doplnky stravy, ktoré podporujú zdravie na mnohých úrovniach. Výber medzi nimi závisí na osobných cieľoch, ale ideálne by bolo prospešné zaradiť obe do jedálnička. Poskytujú silné detoxikačné účinky, vysoký obsah živín a podporu pre telo i myseľ. Sú jedny z najúčinnejších a najviac dostupných superpotravín, ktoré príroda ponúka.
1Yadav, M., Soni, R., Chauhan, M., & Sandal, N. (2021). Cellular and physiological approaches to evaluate the chelating effect of Chlorella on metal ion stressed lymphocytes. BioMetals, 34, 351 - 363.
2Panahi, Y., Darvishi, B., Jowzi, N., Beiraghdar, F., & Sahebkar, A. (2015). Chlorella vulgaris: A Multifunctional Dietary Supplement with Diverse Medicinal Properties.. Current pharmaceutical design, 22 2, 164-73 .
3Jin, J., Cha, J., Shin, I., Jeon, J., Cha, K., & Pan, C. (2020). Supplementation with Chlorella vulgaris, Chlorella protothecoides, and Schizochytrium sp. increases propionate producing bacteria in in vitro human gut fermentation.. Journal of the science of food and agriculture.
4Putri, T., Nursida, N., & Raya, I. (2020). The effectiveness of Chlorella vulgaris cream applied to male and female rats. National Journal of Physiology, Pharmacy and Pharmacology, 10, 1118-1121.
5Gutiérrez-Salmeán, G., Fabila-Castillo, L., & Chamorro-Cevallos, G. (2015). NUTRITIONAL AND TOXICOLOGICAL ASPECTS OF SPIRULINA (ARTHROSPIRA).. Nutricion hospitalaria, 32 1, 34-40 .
6Calella, P., Cerullo, G., Dio, M., Liguori, F., Onofrio, V., Gallé, F., & Liguori, G. (2022). Antioxidant, anti-inflammatory and immunomodulatory effects of spirulina in exercise and sport: A systematic review. Frontiers in Nutrition, 9.
7Melo, R., Andrade, A., Bezerra, R., Marques, D., Silva, V., Paz, S., Filho, J., & Porto, A. (2019). Hydrogel-based Chlorella vulgaris extracts: a new topical formulation for wound healing treatment. Journal of Applied Phycology, 1-11.
8Ragusa, I., Nardone, G., Zanatta, S., Bertin, W., & Amadio, E. (2021). Spirulina for Skin Care: A Bright Blue Future.
Diskusia (0)
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.