Tajomstvo vitality ukryté v mitochondriách

V posledných rokoch sa okolo mitochondrií rozvíril doslova vedecký aj verejný záujem. Ešte nedávno boli uvádzané v učebniciach biológie ako drobné súčiastky buniek, ktoré nám pomáhajú „vyrábať energiu“. Dnes sa však ukazuje, že mitochondrie sú oveľa viac než "len" vnútrobunkové elektrárne. Majú "prsty" v mnohých procesoch, ktoré zásadne ovplyvňujú našu náladu, odolnosť voči stresu, psychickú stabilitu, imunitu aj celkovú rovnováhu tela. Akú úlohu teda hrajú mitochondrie v našom duševnom zdraví?

Keď duša trpí, mitochondrie volajú o pomoc

Jedným z najprekvapivejších zistení poslednej doby je súvislosť medzi fungovaním mitochondrií a duševným zdravím. Psychické ťažkosti nie sú „len v hlave“, ale často majú korene hlboko na bunkovej úrovni. Najmä v samotných mitochondriách.1

Ľudia trpiaci depresiami, úzkosťami či syndrómom vyhorenia mávajú narušenú funkciu mitochondrií.2 Dochádza u nich k poklesu produkcie energie, zvýšenej oxidačnej záťaži alebo narušeniu schopnosti adaptácie na stres. Tým sa ukazuje, že psychická pohoda je úzko prepojená s metabolickým zdravím.

Ďalším významným faktorom je vplyv chronického stresu a tráum. Keď je organizmus dlhodobo vystavený napätiu, dochádza k preťaženiu mitochondrií, ktoré nie sú schopné regenerovať a spracovávať škodlivé látky.3 Výsledkom je vyčerpanie ako tela, tak mysle. Strava, toxíny z prostredia aj hormonálne výkyvy sa na ich funkcii podpisujú tiež. Táto prepojenosť vedie k jasnému záveru: nemožno ďalej oddeľovať „psychiku“ od „tela“. Sú to dve strany tej istej mince.

(Slovenčina) (24)

Čo oslabuje mitochondrie – a tým aj našu rovnováhu

Fungovanie mitochondrií je citlivé na celú radu vonkajších aj vnútorných faktorov. Ich oslabenie sa neprejaví zo dňa na deň, ale nenápadne, ako chronická únava, strata motivácie, výkyvy nálad či horšia sústredenosť. Kľúčovými ničiteľmi mitochondriálnej rovnováhy sú najmä:

  • Stres – nielen akútne vypätie, ale najmä dlhodobé napätie bez odpočinku a regenerácie. Hladiny stresových hormónov zostávajú zvýšené a mitochondrie začnú zlyhávať v regulácii energie.
  • Alkohol a drogy – tieto látky výrazne narúšajú bunkové procesy, spôsobujú oxidačný stres a môžu priamo poškodiť štruktúru mitochondrií.
  • Nevyvážená strava – potraviny bohaté na cukry, priemyselne spracované tuky a umelé aditíva vedú k zápalovým reakciám, ktoré mitochondrie preťažujú.
  • Nedostatok pohybu – fyzická nečinnosť znižuje počet aj funkčnosť mitochondrií. Telo sa stáva energeticky neefektívne.
  • Spánkový deficit a málo svetla – bez kvalitného spánku sa mitochondrie nemôžu opraviť. Nedostatok prirodzeného denného svetla navyše narušuje cirkadiánny rytmus, čo ovplyvňuje produkciu hormónov a obnovu buniek.

Tieto faktory sa často kumulujú a vytvárajú začarovaný kruh. Našťastie existujú aj cesty, ako mitochondriálne zdravie podporiť.

(Slovenčina) (25)

Každodenné voľby ako nástroj obnovenia

Moderný prístup k starostlivosti o mitochondrie sa opiera o návrat k základom zdravého životného štýlu. Pohyb, spánok a výživa nie sú len „odporúčania pre zdravý život“, ale priame signály pre mitochondrie, že je čas fungovať efektívne.

Pravidelná fyzická aktivita, ideálne v kombinácii silového a vytrvalostného tréningu, stimuluje tvorbu nových mitochondrií a zlepšuje ich výkonnosť. Kvalitný spánok (7–9 hodín denne) a dodržovanie denného rytmu, keď telo dostáva pravidelne svetlo ráno a tmu večer, pomáhajú organizmu lepšie hospodáriť s energiou.

Strava hrá takisto zásadnú úlohu. Pre správne fungovanie mitochondrií sú dôležité látky ako omega-3 mastné kyseliny, vitamíny skupiny B, horčík, koenzým Q10 alebo cholín. Tieto látky sú súčasťou procesov, pri ktorých telo spracováva živiny a hospodári s energiou.

Zaujímavou oblasťou sú aj moderné prístupy ako otužovanie, sauna alebo pôsty. Tieto metódy vyvolávajú krátkodobý, pozitívny stres, ktorý môže viesť k tvorbe nových a odolnejších mitochondrií.

Každý z nás je iný – preto jedna cesta nestačí

Jedna z najväčších výziev súčasnej medicíny spočíva v tom, že nemožno aplikovať jednotné postupy na všetkých. Každý človek má inú genetickú výbavu, iný stupeň zápalového zaťaženia, rozdielne prostredie aj životný príbeh. Čo pomôže jednému, nemusí mať žiadny efekt u druhého. To je dôvod, prečo sa čoraz viac odborníkov obracia k personalizovanej medicíne a epigenetike – odborom, ktoré zohľadňujú individuálne odlišnosti. V budúcnosti by mohlo byť bežné testovanie mitochondriálnej funkcie u pacientov s chronickou únavou, depresiami či hormonálnou nerovnováhou.

Cieľom nie je len „liečiť“, ale porozumieť – odhaliť, kde je bunkový základ nerovnováhy a ako ho obnoviť. Tým sa zvyšuje šanca na skutočné zlepšenie kvality života, nielen na potlačenie príznakov.

(Slovenčina) Koenzym Q10 Ubiquinol Kaneka

Záver: Spôsob, ako premýšľať o zdraví

Z mitochondrií sa tak stáva symbol novej éry starostlivosti o zdravie. Už nestačí riešiť len to, čo nás „bolí“ alebo „trápi“. Je potrebné ísť hlbšie – na úroveň buniek, kde všetko začína. Spojenie medzi telom, psychikou a bunkovými procesmi sa stáva základom moderného prístupu k zdraviu. Tento nový pohľad nevyžaduje extrémne zmeny. Začať možno malými krokmi – kvalitným spánkom, pobytom na slnku, pohybom alebo obmedzením priemyselne spracovaných potravín. Každá voľba, ktorú urobíme, ovplyvňuje naše mitochondrie. A cez ne aj našu náladu, energiu a odolnosť.

Miesto zamerania na príznaky začnime klásť dôraz na to, čo sa deje vo vnútri. Možno práve tam nájdeme odpovede, ktoré sme dlho hľadali.

 

1Rezin, G., Amboni, G., Zugno, A., Quevedo, J., & Streck, E. (2009). Mitochondrial Dysfunction and Psychiatric Disorders. Neurochemical Research, 34, 1021-1029.

2Khan, M., Baussan, Y., & Hebert-Chatelain, E. (2023). Connecting Dots between Mitochondrial Dysfunction and Depression. Biomolecules, 13.

3Picard, M., & McEwen, B. (2018). Psychological Stress and Mitochondria: A Systematic Review. Psychosomatic medicine, 80, 141 - 153.

Diskusia (0)

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: