Spirulina a jej účinky na organizmus

Spirulina je modrozelená sladkovodná mikroriasa, ktorá má tvar špirály. Preto je aj jej názov spirulina. Je pestovaná po celom svete od Mexika, cez Afriku až po Havaj. Spirulina je považovaná za fotosyntetický druh riasy a jej vek je asi 3,5 miliardy rokov. Predpokladá sa tiež, že tieto druhy organizmov boli zodpovedné za uvoľňovanie kyslíku do atmosféry na začiatku Zeme. Neznie to úžasne?!

Kde sa vzala a odkiaľ vlastne spirulina pochádza?

Táto riasa, ktorú dnes môžeme kúpiť vo forme prášku alebo tabliet má svoju pozoruhodnú minulosť. Jej priaznivé účinky sú známe od 40. rokov 20. storočia, kedy na ňu narazili francúzske vojská v rovníkovej Afrike. Miestny obyvatelia tu spirulinu pestovali. Rástla na povrchu jazier, potom sa zozbierala a sušila na slnku. Už vtedy bola klasickou plodinou na miestnych trhoch. Potom bola biológmi označená za riasu. Avšak historické spisy odhalili, že už v 15. storočí bola známa a dokonca osobné spisy Krištofa Kolumba popisovali zvláštnu látku, ktorá sa usadzovala u jazier, sušila na slnku a pridávala do chleba. 

Pre spirulinu je typická intenzívna chuť a ešte lepšie sú jej nutričné hodnoty. Spirulina je bohatá na živiny ako sú sacharidy, vitamíny, minerály, chlorofyl a stopové prvky. Okrem toho patrí medzi potraviny, ktoré obsahujú najvyššie množstvo bielkovín z rastlinnej ríše. Obsahuje 18 z 22 aminokyselín, ktoré telo potrebuje. Má schopnosť prežiť v tých najnáročnejších podmienkach a preto sa predpokladá, že aj pre organizmus môže byť veľkým prínosom. Vitamíny, ktoré spirulina obsahuje sú riboflavín, niacín, kyselina listová, vitamín C, A, E a K.  

700-5a0ksu5x5du67293-spirulina-infografika-brainmarket-sk

Prečo spirulinu zaradiť do svojho jedálničku?

1.) Pomáha odstraňovať ťažké kovy

Spirulina je silný detoxikátor a niekedy sa dokonca používa ako prírodný vodný filter, ktorý pomáha odstraňovať olovo, ortuť a ďalšie škodlivé toxíny. Chronická toxicita postihuje ľudí po celom svete. A to najmä arzénom. Je to daň za celkovú industriálnu spoločnosť. Dnes už vieme, že ťažké kovy nevznikajú iba spaľovaním fosílnych palív a z dopravných prostriedkov, ale môžeme ich nájsť aj v niektorých liekoch, morských rybách, hubách apod. Spirulina pomáha odstraňovať ťažké kovy a je to pravdepodobne preto, že obsahuje proteíny a peptidy, ktoré fungujú zvlášť dobre pri väzbách na toxíny a vylučovania von z tela.

2.) Ľahko stráviteľná

Bližšie skúmanie ako spiruliny, tak chlorelly odhalilo lepšiu stráviteľnosť spiruliny. Je to preto, že spirulina má tenšie bunkové steny. Bunková stena sa skladá z mukopolysacharidov, čo sú komplexné cukry, s ktorými si tráviaci systém ľudského tela poradí a všetky živiny sú tak dobre vstrebané. 

3.) Antioxidačné vlastnosti

Okrem toho, že je spirulina nesmierne bohatá na živiny, má tiež silné antioxidačné vlastnosti. Je dobrým zdrojom antioxidantov, ako je fykocyanín, ale aj ďalších, ktoré potlačujú pôsobenie voľných radikálov. Tie môžu poškodzovať bunky a potom spôsobiť rôzne chronické ochorenia.

4.) Zabraňuje výskytu kvasinkových infekcií

Rovnako ako je spirulina magnetom pre toxíny, ako sú ťažké kovy, priťahuje tiež bunky Candida a môže ich pomôcť vyplaviť von z tela. Je tak vhodným doplnkom pre tých, ktorých trápia opakované kvasinkové infekcie. 

5.) Môže podporovať zdravie srdca

Pokiaľ ide o škodlivý LDL cholesterol, bolo preukázané, že spirulina pomáha znižovať hladinu LDL cholesterolu a regulovať hladinu "dobrého" cholesterolu HDL. V jednej štúdii boli pacienti, ktorí dostávali 1g spiruliny denne po dobu 12 týždňov. Výsledky boli prekvapivé. U pacientov to znamenalo zníženie triglyceridov o 16,3% a LDL cholesterol o 10,1%. Vedci sa domnievajú, že to je v pozitívnom dopade spiruliny na produkciu oxidu dusnatého v tele, ktorý pomáha krvným cievam rozpínať sa a to umožňuje rýchlejší a ľahší tok krvi.

Ako každá správna potravina je spirulina neuveriteľne silná a odolná, môže rásť v extrémnych podmienkach, ktoré sú nehostinné pre mnoho ďalších organizmov žijúcich vo vode. Dnes sa skôr pestuje v umelých alebo prírodných jazerách. Akonáhle je spiruliny dostatočné množstvo je postupne zmrazená alebo usušená na slnku. V našich končinách je prášok zo spiruliny dobrou voľbou, ako len v pár lyžičkách dodať telu veľa vitamínov a stopových prvkov. Naviac je tak zaručená aj dlhá trvanlivosť.

Ako som už spomenula, Spirulina má tendenciu na sebe viazať ťažké kovy a presne z tohto dôvodu je veľmi dôležité si pri jej nákupe ustrážiť pôvod a spôsob pestovania. Určite si ustrážte, aby bola v certifikovanej BIO kvalite. Hoci neznámy pôvod môže predstavovať riziko, sú riasy jednou z najvýživnejších potravín a nemalo by vás to odradiť od konzumácie. Kľúčom je venovať dostatočnú pozornosť jej zdroju. 

 

Veronika Halusková

1. The hypolipidaemic effects of Spirulina (Arthrospira platensis) supplementation in a Cretan population: a prospective study, Elias E Mazokopakis 1Ioannis K StarakisMaria G PapadomanolakiNiki G MavroeidiEmmanuel S Ganotakis

 

 

 Ak ste v článku zaznamenali chybu alebo preklep, dajte nám, prosím, vedieť na mail korektura@brainmarket.sk. Ďakujeme!