Jarné upratovanie skladu! Stovky produktov výhodnejšie! NAKUPOVAŤ

Fázy spánku. Ako delíme jednotlivé fázy spánku a aké sú pre nás dôležité?

Spánok nie je len pasívny odpočinok, ale aktívny a zložitý proces, ktorý je nevyhnutný pre naše fyzické, mentálne a emocionálne zdravie. Porozumenie jednotlivým fázam spánku a ich významu je kľúčom k lepšiemu zdraviu a pohode. V tomto rozšírenom článku prehĺbime naše pochopenie fáz spánku, preskúmame dopady nedostatočného spánku a ponúkneme ďalšie tipy, ako zlepšiť kvalitu spánku.

Fáze spánku

Spánok možno rozdeliť do štyroch fáz, ktoré sa počas noci cyklicky opakujú, obvykle v 90-minútových cykloch. Tieto fázy zahŕňajú fázu 1, fázu 2, fázu 3 (hlboký spánok), REM spánok (Rapid Eye Movement) a prebudenie.

1.) Fáza 1: Ľahký spánok (NREM)

Táto fáza je dôležitá pre prechod z bdelého stavu do spánku. Počas tejto doby dochádza k poklesu srdcového tepu, uvoľneniu svalov a zníženiu telesnej teploty. Aj keď je toto štádium krátke, je pre spánkový cyklus zásadné, pretože tvorí základ pre vstup do hlbších fáz spánku.

2.) Fáza 2: Prechodný spánok (NREM)

V tejto fáze začína telo naozaj odpočívať. Srdcový tep a dýchanie sa spomaľujú, telesná teplota klesá ešte viac. Fáza 2 je dôležitá pre celkovú regeneráciu tela a predstavuje väčšinu nočného spánku.

3.) Fáza 3: Hlboký spánok (NREM)

Hlboký spánok je zásadný pre fyzickú obnovu, opravu tkanív, rast a rozvoj, rovnako ako pre posilnenie imunitného systému a detoxikáciu mozgu. Počas tejto fázy je tiež najzložitejšie prebudiť sa, a keď k tomu dôjde, človek sa často cíti zmätený a dezorientovaný.

4.) REM spánok

Fáza REM spánku je kľúčová pre kognitívne funkcie, ako je učenie, pamäť a spracovanie emócií. Je charakteristická rýchlym pohybom očí, zvýšenou mozgovou aktivitou, snívaním a dočasnou svalovou paralýzou. Nedostatok REM spánku môže viesť k oslabeniu pamäti, zníženiu schopnosti učiť sa nové informácie a zhoršeniu emočnej regulácie.

Dôležitosť jednotlivých fáz

Každá fáza spánku zohráva v tele špecifickú úlohu. Hlboký spánok je nevyhnutný pre fyzickú regeneráciu a opravu tkanív, zatiaľ čo REM spánok je kľúčový pre emocionálne a mentálne zdravie, učenie a pamäť. Nedostatok akejkoľvek fázy spánku môže mať negatívne dopady na naše zdravie, výkon a celkovú pohodu.

Dopady nedostatočného spánku na zdravie

Nedostatok spánku môže mať široké spektrum negatívnych vplyvov, ktoré presahujú bežne známe problémy, ako sú únava a znížená pozornosť. Dlhodobý nedostatok spánku je spojený s rizikom vývoja chronických ochorení, vrátane obezity, diabetes mellitus, kardiovaskulárnych ochorení, a dokonca aj určitých typov rakoviny. Okrem toho, nedostatočný spánok môže zhoršiť symptómy už existujúcich psychických ochorení, ako je depresia a úzkosť.

Ako podporiť kvalitu všetkých fáz spánku?

1.) Pravidelný spánkový režim

Snažte sa chodiť spať a vstávať v rovnakom čase každý deň, aj cez víkendy. Táto pravidelnosť pomáha nastaviť vašu vnútornú biologickú hodinu a zlepšuje kvalitu spánku.

2.) Optimalizácia spánkového prostredia

Uistite sa, že vaša spálňa je tichá, tmavá a príjemne chladná. Investujte do pohodlného matraca a vankúšov, ktoré podporujú správnu polohu spánku.

3.) Obmedzenie kofeínu a ťažkých jedál

Vyhnite sa konzumácii kofeínových nápojov a ťažkých alebo korenených jedál niekoľko hodín pred spaním, pretože môžu narušiť váš spánok.

4.) Pohyb počas dňa

Pravidelná fyzická aktivita môže významne zlepšiť kvalitu a dĺžku vášho spánku. Snažte sa ale vyhnúť intenzívnemu cvičeniu tesne pred spaním.

5.) Relaxačná rutina pred spaním

Vyvinutie večernej rutiny, ktorá môže zahŕňať čítanie, meditáciu, alebo teplý kúpeľ, pomáha vášmu telu a mysli pripraviť sa na spánok.

6.) Červené svetlo pred spaním

Exponovanosť červenému svetlu alebo použitie aplikácií, ktoré filtrujú modré svetlo z vašich elektronických zariadení vo večerných hodinách, môže pomôcť podporiť produkciu hormónu spánku, ktorý je nevyhnutný na reguláciu spánkového cyklu.

Okrem zmien životného štýlu môžu byť užitočné aj určité doplnky stravy na zlepšenie kvality spánku. Napríklad doplnky ako horčík alebo Sleep Faster obsahujú ingrediencie, ktoré môžu pomôcť relaxovať telo, podporovať rýchlejšie zaspávanie a hlbšie spánkové fázy. Tieto doplnky môžu byť efektívne zaradené do vašej rutiny ako ďalší krok k lepšiemu spánku, popri dodržiavaní základných princípov zdravého spánku.

Zlepšenie spánkových návykov si vyžaduje čas a trpezlivosť, ale prínosy pre vaše zdravie a pohodu sú obrovské. V prípade trvalých problémov so spánkom je dôležité vyhľadať pomoc odborníka, ktorý vám môže ponúknuť personalizovanú radu a podporu.